Motivační rozhovory, jež měly omezit dětskou obezitu, selhaly
Aby posoudili efektivitu motivačního rozhovoru, výzkumníci ve Švédsku provedli populační studii randomizující rodiny 1369 dětí (ve věku 9-10 měsíců) do skupiny s motivačním pohovorem nebo s obvyklou pediatrickou péčí.
Při motivační rozhovorech s rodiči v intervenční skupině se kladl důraz na zdravé stravovací návyky a fyzickou aktivitu. Na začátku studie a po třech letech se u přibližně 4letých dětí odebraly hodnoty BMI, obvod pasu apod. U obou skupin nebyly zjištěny žádné významné rozdíly.
Ve svém komentáři Martin T. Stein, profesor pediatrie na University of California v San Diego, uvedl, že už předchozí studie u dětí školního věku, o nichž referoval NEJM v r. 2015 a v r. 2011, poukázaly na žádný nebo jen omezený benefit motivačních rozhovorů v primární pediatrické péči.
Podle něj tak zřejmě jediným způsobem, jak snížit výskyt dětské obezity, je robustní a široce pojatá dlouhodobá kampaň spolu s doporučeními klinických lékařů, tedy formát, jenž se již osvědčil v tažení proti kuřáctví, kdy se dosáhlo významného snížení kouření.
cin
Zdroj: NEJM