Momenty medicíny roku 2011, které stojí za to si zapamatovat
První transplantace obličeje
V polovině března se v bostonské nemocnici uskutečnila první úplná transplantace obličeje. Výkon navíc vedl český lékař Bohdan Pomahač, který ve Spojených státech dlouhou dobu působí. Příjemcem obličeje se stal pětadvacetiletý muž, kterého před dvěma lety popálil elektrický proud.
Podle lékařů nebude muž podobný ani dárci, ani sám sobě - nová tvář bude "něco mezi oběma". Pacient nebude ani po operaci vidět, některé nervy byly navíc při úrazu natolik poškozené, že levá líc a levá část čela budou jen částečně citlivé. "Když jsem ho prvně viděl po zranění, neměl jsem tušení, co se s tím dá dělat. Je ale pln odhodlání zotavit se a udělat něco se svým životem," řekl pacientův dědeček Del Peterson.
Vakcína proti nákaze HIV
Vědci na letní konferenci v Římě oznámili, že jsou blízko objevu vakcíny, která by mohla chránit před nákazou HIV/AIDS. Dvě africké studie vedené Světovou zdravotnickou organizací potvrdily, že léky, které se nyní používají k léčbě již infikovaných pacientů, by mohly sloužit i jako účinná prevence. "Je to zlomový vědecký objev, který potvrzuje, že současné léky mohou hrát skutečně důležitou roli v boji proti šíření této nemoci," řekl na serveru BBC ředitel programu Joint United Nations Programme on HIV/AIDS Michel Sidibé.
První studie z Washingtonské univerzity zkoumala pět tisíc párů žijících v Keni a Ugandě. Podmínkou bylo, že jeden z dvojice musel být zcela zdravý a partner byl infikován HIV. Zdravé osoby byly rozděleny do tří skupin - první užívala denně pouze jeden lék, druhá skupina užívala kombinaci dvou léků a třetí brala placebo. Ukázalo se, že jedna látka zmenšila riziko nákazy o 62 procent, kombinovaný lék dokonce o 73 procent.
Podobných výsledků dosáhla i americká organizace US Centers for Disease Control, která podobným systémem prokázala, že tablety dokážou snížit riziko nákazy o 63 procent. Podle odborníků je však potřeba dalších klinických studií, aby se závěry potvrdily. Látka by tak v praxi mohla fungovat jako očkování. Vakcínu ocenil také prestižní časopis TIME, který tento objev zahrnul do nejvýznamnějších událostí roku 2011.
Marihuana do českých lékáren
Lékaři by mohli již příští rok předepisovat lidem s rakovinou, roztroušenou sklerózou či atopickým ekzémem marihuanu. Pro zákonodárce nový systém připravil tým expertů, podle kterých by uvedená rostlina mohla ulevit od potíží vážně nemocných.
Podle návrhu by pacientům mohl konopí předepsat na "elektronický recept s omezením" jejich odborný lékař. Látku by si mohli vyzvednout v lékárně. Kolik marihuany a kdy nemocný dostal, by bylo tedy vidět v systému, který má mít možnost kontrolovat i policie.
První očkování proti malárii
Podle časopisu Time je vynález vakcíny proti malárii nejzásadnějším zlomem v medicíně roku 2011. Vědci z laboratoře společnosti GlaxoSmithKline Biologicals vyzkoušeli s podporou několika nadačních organizací lék přímo na dětech v subsaharské oblasti. Pokud byli lidé očkování ve věku od 5 do 12 měsíců, ochrana před touto nemocí se u nich po roce pozorování zvýšila o 56 procent.
Nyní odborníci pracují na rozsáhlé klinické studii, která zahrnuje 15 tisíc dobrovolníků a její výsledky by měly být známé v roce 2014. Poté bude zřejmě následovat diskuse, zda je vhodné začít vakcínu plošně používat - již zavedená očkování totiž chrání před nemocemi v rozpětí od 70 do 90 procent.
Dej mi krev - a já ti řeknu, jak zemřeš
Vědecké vody rozvířila na konci roku zpráva švédských vědců z univerzity v Uppsale, kteří objevili způsob, jak zjistit z krve, které nemoci člověku hrozí. Tajemství je podle nich v enzymu s názvem cathepsin S, jehož hladina hraje zásadní roli v rozvoji některých onemocnění. Pokud má totiž člověk v těle vysoké množství této látky, je náchylnější k srdečním problémům, tvorbě nádorů či vzniku aterosklerózy.
Tělo vyrobené v laboratoři
Za zlom v oblasti medicíny je možné označit i dlouholetý výzkum Athonyho Ataly z Wake Forest Institute of Regenerative Medicine, kterému se na jaře podařilo vyrobit skutečnou močovou trubici. Do biologicky odbouratelné konstrukce přenesl pacientovy kmenové buňky, ze kterých vznikl nový orgán.
Problém v této metodě se však skrývá ve finančních možnostech zdravotnického systému. Vyrobení a transplantace takto vzniklého orgánu stojí kolem sta tisíc korun, na což většina pacientů nedosáhne. Jak ale píší zahraniční odborné časopisy, může to být cesta, po které se medicína vydá v budoucnosti.
Rekordní počet lidí daroval kostní dřeň
Letošní rok se zapíše pro pacienty s poruchou krvetvorby jako ten, který přinesl tisícům z nich novou naději. Díky televizní kampani Zapište se někomu do života, jejímž mediálním partnerem je i časopis TÝDEN, se v posledních šesti týdnech zapsal do českých registrů stejný počet lidí jako za posledních čtyři roky.
Čím víc lidí je zapsaných v registrech, tím větší naděje je na nalezení toho pravého, oceňuje ředitelka Nadace pro transplantace kostní dřeně Renata Jenšíková. "Z tohoto důvodu bychom rádi poděkovali všem lidem, kteří už do registru vstoupili nebo se na vstup připravují," vzkázal primář Hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni Vladimír Koza.
Han
TÝDEN. cz
Zdroj: TÝDEN