Přeskočit na obsah

Lékaři v USA mají testovat všechny těhotné na virus zika

Američtí lékaři se dříve domnívali, že virus mohou přenášet jen muži, v jejichž semeni se může vyskytovat až několik měsíců. Proto doporučovali nakaženým mužům, aby se nechráněnému sexuálnímu kontaktu s těhotnou partnerkou vyhýbali nejméně půl roku.

Nedávná studie ale podle agentury Reuters ukázala, že v New Yorku došlo k přenosu viru zika z ženy na muže. Zjištění, že virus může být zjištěn i ve vaginálním sekretu, přivedl experty k nejnovějšímu varování. CDCP nyní doporučuje, aby muži používali ochranu při styku s jakýmkoli člověkem, mužem či ženou, kteří pobývali v oblastech zamořených přenašeči viru.

CDCP rovněž vyzvala americké lékaře, aby těhotným ženám při každé pravidelné kontrole doporučovali rozšířený krevní test, který může přítomnost viru odhalit. Lékařský personál by se měl rovněž zajímat o to, zda žena či její partner necestovali do zasažených oblastí.

Virus primárně šíří tropičtí komáři a v USA zatím takový případ zaznamenán nebyl. Všichni američtí pacienti se nakazili v Latinské Americe.

Příznaky nakažení jsou obvykle spíše mírné. Virus ale pravděpodobně způsobuje nedostatečně vyvinutý mozek plodu, dojde-li k nakažení během těhotenství.

Ve Španělsku se narodilo dítě s mikrocefalií spojenou se zikou

Ve Španělsku zaznamenali první případ v Evropě, kdy se narodilo dítě s mikrocefalií, nedostatečně vyvinutým mozkem, způsobenou virem zika. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na sdělení barcelonské nemocnice, kde se dítě narodilo.

Agentura Reuters s odvoláním na mluvčí regionálních zdravotnických úřadů v Katalánsku napsala, že u matky byla v květnu zjištěna nákaza virem zika. Žena se ale rozhodla nejít na potrat.

AFP poznamenala, že podobný případ těhotné ženy infikované zikou zaznamenali ve Slovinsku. Tam se však rodiče rozhodli pro umělé přerušení těhotenství.

Onemocnění virem zika, který přenášejí komáři, má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale pro lidský plod. Současná epidemie trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Jižní a Střední Ameriky. Zaznamenán byl v jednotlivých případech také na jiných kontinentech.

Kvůli viru zika v poslední době v Latinské Americe, a zejména v Brazílii, prudce přibývá žen, které žádají o potrat.

 

V USA mají první případ přenosu viru zika z ženy na muže

Ve Spojených státech zaznamenali první případ přenosu viru zika sexuálním stykem z ženy na muže. Dosud přitom zdravotníci věděli jen o případech, kdy nákazu na ženu přenesl její partner. Informovalo o tom dnes Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC).

Podle CDC se nákaza prokázala u muže, který v předchozím roce vůbec nepobýval mimo území USA. Virem ho nakazila mladá žena, s níž měl nechráněný pohlavní styk a která se vrátila ze země, kde se zika běžně vyskytuje a kde virus přenášejí zejména komáři.

V USA již bylo nahlášeno více než 1130 případů nákazy virem zika, koncem června si virus vyžádal první oběť - na nákazu zemřel senior ze státu Utah. Většina nemocných se virem nakazila na cestách po zemích či regionech s výskytem infekce, nebo pohlavním stykem s infikovanými osobami. Přenos komárem nebyl v USA dosud zaregistrován. Lékařští odborníci ale varují, že je pravděpodobné, že komáři přenášející virus dorazí v létě i do Spojených států, zejména pak na jih země.

Současná epidemie viru zika trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Jižní a Střední Ameriky, zaznamenán byl ale i na jiných kontinentech. S virem je spojováno riziko mikrocefalie, neboli zakrnění mozku u lidského plodu, proto největší riziko vidí lékaři u těhotných žen.

 

Florida prověřuje první případ nákazy zikou přes komára

Americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) spolu s floridskými lékaři prověřuje případ nákazy virem zika přes bodnutí komárem. Byl by to první takový případ v kontinentální části Spojených států, uvedla dnes agentura AP.

Podle CDC je v oblasti Miami potvrzený případ osoby nakažené virem zika, která patrně nepřišla do styku s nikým, kdo cestoval do zahraničí a mohl se tam virem nakazit.

Podle CDC zatím žádný z více než 1300 zaznamenaných případů nákazy virem zika nebyl od místních komárů. U 14 případů šlo o přenos pohlavním stykem a jeden se týkal vystavení viru v laboratoři.

 

Kolumbie ohlásila konec epidemie způsobené virem zika

Kolumbie jako první z latinskoamerických zemí ohlásila konec epidemie způsobené virem zika. První onemocnění tu byla zaznamenána před deseti měsíci. Uvedly to dnes podle agentury AP a Reuters úřady v Kolumbii.

"Můžeme prohlásit, že epidemie skončila. Kolumbie je první zemí na americkém kontinentu, která oznámila konec této epidemie," citovala agentura Reuters prohlášení kolumbijského ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že počet případů onemocnění virem zika, který přenášejí komáři, se ustálil na počtu asi 600 za týden. Podle expertů však potrvá ještě tak dva tři roky, než zde virus zika vyhasne úplně.

Virus zika byl v Kolumbii zaznamenán v září 2015, od té doby tu bylo hlášeno téměř 100.000 případů, i když laboratorní testy potvrdily nákazu virem zika jen asi v 9000 případech.

Úřady také připomněly, že mnoho z 17.730 těhotných žen s diagnózou tohoto onemocnění bude v nejbližší době rodit. Proto může v následujících měsících ještě vzrůst počet dětí, které se narodí s poškozeními spojovanými s virem zika - mikrocefalií. Jejím průvodním jevem je malá lebka, která brání normálnímu vývoji mozku. V Kolumbie je dosud spojováno s virem zika nejméně 21 případů mikrocefalie.

První případ v Evropě, kdy se narodilo dítě s mikrocefalií v rámci současné epidemie, byl dnes oznámen ze Španělska.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené