Lékaři v Brně debatovali o využití kmenových buněk k hojení orgánů
Využití kmenových buněk k léčbě srdečních onemocnění nebo mozkové mrtvice bylo tématem dvoudenní konference, která tento týden proběhla v Brně. Lékaři na ní debatovali, jak řešit poškození nejdůležitějších lidských orgánů pomocí genově upravených buněk. Metoda je však zatím ve vývoji a dosud byla použitá jen na zvířatech.
ČTK to řekl Martin Klabusay, vedoucí laboratoří Integrovaného centra celulární terapie a regenerativní medicíny, které buduje Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
Medicína využívá kmenové buňky k léčbě mnoha nemocí. Dá se jimi účinně léčit leukemie, předejít amputaci nohy nebo díky nim lze transplantovat člověku hrudní kost. "Oblasti kardiovaskulárních onemocnění nebo mozkové mrtvice jsou však natolik složité, že lékaři zatím nevynalezli účinnou metodu, kterou by mohli používat u lidí," uvedl Klabusay.
Výzkum přinesl poznatek o přípravě kmenových buněk pro konkrétního pacienta, avšak odborníci z bezpečnostních důvodů zkoumají metodu nejprve na zvířatech. Do pěti let by se mohl vývoj posunout ke klinickému výzkumu na prvních pacientech.
"Léčba by spočívala v odebrání obyčejných buněk například z kůže nebo krve. Pomocí genové terapie bychom je přetvořili vložením čtyř genů na takzvané indukované pluripotentní kmenové buňky, které bychom pak vložili do tkáně poškozeného orgánu stejného pacienta," popsal Klabusay. Nová tkáň by nahradila postiženou. "Nelze říct, že bychom připravili nové srdce, ale funkci orgánu bychom zlepšili a pacientovi by to přineslo úlevu," uvedl Klabusay.
Podle něj je však potřeba mnoho výzkumů, než se metoda k prvním pacinetům dostane. "Potřebujeme projít všemi bezpečnostními experimenty, abychom si byli jístí, že pro pacienta léčba nepřinese riziko a poškození, ale bude přínosem," dodal.
Dvoudenní konferenci o léčbě orgánů pomocí kmenových buněk pořádá Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Akce se účastní 15 odborníků z Argentiny, Belgie, Finska, Itálie, Japonska, Nizozemska, Norska, Portugalska, Španělska a USA.
Lenka Horáková kš
ČTK
Zdroj: ČTK