Lékárenští batůžkáři – dojde na potrestání hříšníků?
Představenstvo má podle usnesení sjezdu za úkol navrhnout vzdělávací program oboru lékárenství tak, aby byl systém specializačního vzdělávání v souladu s praxí, a aby motivoval absolventy k tomuto vzdělávání. Jaká opatření by mohla vést ke zlepšení motivace absolventů?
Specializační vzdělávání je náročné, od školence vyžaduje nejen spoustu úsilí a času, ale také nemalou finanční investici. Náplň specializací proto musí být hodnotná a současně by měla umožnit úspěšným absolventům, zejména po získání zvláštní specializované způsobilosti, výkon specifických činností a poskytování služeb, které budou honorované, například zdravotními pojišťovnami. To je bezpochyby jedna z možností ke zvýšení motivace k absolvování specializačního vzdělávání.
Po diskusích s náměstkem ministra zdravotnictví MUDr. Polákem tedy předpokládáme podstatnější změnu ve schématu specializační přípravy lékárníků pro veřejné i nemocniční lékárenství a klinickou farmacii. Rádi bychom tím pokračovali v trendu posledních let, kdy se dá na základě výborného hodnocení absolventů hovořit o podstatném zlepšení specializačního vzdělávání. Při následné aktualizaci náplní jednotlivých oborů nabídne samozřejmě představenstvo komory členům akreditačních komisí maximální podporu a součinnost.
Diskuse na sjezdu probíhala mj. kolem možnosti zařadit uzavřené vzdělávací akce do systému kontinuálního vzdělávání. Lze reálně v praxi dosáhnout toho, aby se takové akce neměnily na společenské setkání s minimálním edukačním obsahem?
Lékárnická komora kultivuje systém celoživotního vzdělávání již mnoho let. Představenstvo ustanovilo pracovní skupinu pro celoživotní vzdělávání a systém garantů, které jsou zárukou odborné úrovně vzdělávacích akcí. Návrh na bodové ohodnocení i tzv. uzavřených vzdělávacích akcí měl zohledňovat skutečnost, že i virtuální aliance a řetězce lékáren připravují pro své členy odborně hodnotné akce.
Diskutovalo se také o otázkách lékové politiky souvisejících s elektronickou komunikací, např. malém zájmu firem o současnou podobu e‑aukcí. Uvítal byste jejich nahrazení soutěžemi na slevu (pay‑back soutěže) a v čem by takové řešení bylo pro lékárníky i systém lepší?
Elektronické aukce v nynější podobě obsažené v zákoně o veřejném zdravotním pojištění nemají podle mého názoru šanci na reálný úspěch. „Pay‑back“ soutěže vypisované zdravotními pojišťovnami by snad mohly přinést stabilní ceny (včetně doplatků) do všech lékáren, což by znamenalo výhodu i pro pacienty. A možná by rozumná výše ceny (s vědomím zpětně poskytnuté slevy) mohla alespoň u některých přípravků otupit potenciál pro reexport léčiv. Zatím nám však zdravotní pojišťovny nesdělily žádnou bližší představu. Musejí si být vědomy i toho, že by mohl systém existovat pouze s přiměřenou finanční podporou zdravotnických zařízení – jak pro předepsání, tak pro výdej pojišťovnou preferovaného léku.
Další oblastí, kterou MZ preferuje a zatím příliš nefunguje, je e‑preskripce. Kde leží z vašeho pohledu překážky, jež brání jejímu masovějšímu rozšíření?
Podmínkou pro skutečné zprovoznění e‑preskripce je systém srozumitelný, finančně nenáročný a motivující všechny jeho účastníky. Pro lékárníky je vhodnou motivací například možnost sdílení informací o aktuálním lékovém profilu pacienta a základních zdravotnických dat. Vše samozřejmě výhradně se souhlasem pacienta. Naši představu jsme již před několika měsíci předali ministerstvu zdravotnictví.
Zástupci ZP také hovořili o větším využití odborných znalostí lékárníků k potlačení počtu duplicitní preskripce a závažných lékových interakcí. Co brání využívání tohoto potenciálu lékárníků v současnosti? Pokud vím, tak už jste v minulosti zdravotním pojišťovnám spolupráci při odhalování závažných lékových interakcí nabízeli…
Řada lékáren nabízí konzultační služby svým pacientům v rámci svých časových a personálních kapacit již dnes. Pokud bychom konečně dostali podporu od zdravotních pojišťoven, pak se může tato služba velmi rychle plošně rozšířit do většiny lékáren, i díky doporučeným postupům a množství vzdělávacích akcí, které zajišťuje komora ve spolupráci s odbornými společnostmi již mnoho let.
Na sjezdu se diskutovalo i o možnostech regulace sítě lékáren, která by vedla ke zlepšení (nebo alespoň nezhoršování) podmínek pro provozování malých lékáren. Dá se nějaké opatření v tomto duchu očekávat, popř. je možné uvažovat o nějaké formě podpory malých lékáren i v neregulovaném prostředí?
Dostupnost lékáren ve venkovských regionech stejně jako regulovaná síť jsou různými způsoby podporovány v řadě evropských zemí. Česká republika je stále v tomto ohledu, i v porovnání se zeměmi západně od našich hranic, určitou výjimkou. Ministr zdravotnictví na sjezdu hovořil pouze o tom, že si dovede představit určitou podporu venkovských lékáren. Naše úsilí tak bude i nadále směřovat ke stabilizaci sítě lékáren a podpoře venkovských regionů.
Jedním z palčivých témat je i fenomén batůžkaření. Dospěli jste se zástupci pojišťoven k nějakým možnostem, jak potlačit tento fenomén a s tím spojené problémy?
Všechny zainteresované strany se na sjezdu shodly na společném postupu vůči těmto nekalosoutěžním jevům, které nejen ohrožují slušné provozovatele zdravotnických zařízení, ale zároveň odčerpávají z pojišťoven prostřednictvím falešně vykazované péče nemalé finanční prostředky. My jsme v této věci postoupili velmi daleko, v tuto chvíli nám stačí jediné – s pomocí zdravotních pojišťoven získat konkrétní důkazní materiál a můžeme se vzájemně podělit o potrestání hříšníků.
Diskutovalo se na sjezdu ještě o nějakých dalších důležitých otázkách, o kterých byste se rád zmínil, popř. o jakých?
Krátce byla zmíněna potřeba nového a samostatného komorového zákona i velmi špatná ekonomická situace veřejných lékáren, jejichž příjmy v důsledku mnoha regulací dlouhodobě stagnují, zatímco náklady na neregulované vstupy stále stoupají. Proto bych rád vyjádřil nesouhlas s dalším omezováním příjmů lékáren, které se projevuje finančními problémy zejména u menších lékáren účelně doplňujících síť na venkově a v periferních oblastech.
Zdroj: Medical Tribune