Přeskočit na obsah

Lék proti psychóze u parkinsoniků

Psychóza při Parkinsonově chorobě je závažný a komplikující stav, který se vyskytuje až u 60 % pacientů s tímto onemocněním, často vede k jejich umístění do ústavní péče a zvyšuje jejich morbiditu i mortalitu. Běžně dostupná antipsychotika nejsou k její léčbě vhodná – ať již z důvodu nedostatečné účinnosti, či obav z nežádoucích účinků a špatné snášenlivosti.

Na medicínském portálu Medscape byly v dubnu 2013 zveřejněny výsledky klinické studie (označované jako studie ‑020) s pimavanserinem. Jedná se o molekulu, kterou vyvinula společnost ACADIA Pharmaceuticals Inc. Pimavanserin je prvním zástupcem skupiny selektivních non‑dopaminergních léčiv a působí jako antagonista/ inverzní agonista serotoninových 5‑HT2A receptorů. V aktuálně prezentované multicentrické, randomizované, zaslepené, placebem kontrolované, pivotní klinické studii fáze III byl pimavanserin podáván 199 ambulantním pacientům se střední až závažnou psychózou doprovázející Parkinsonovu chorobu. Tito účastníci se zavedenou stabilní léčbou Parkinsonovy choroby podstoupili nejprve dvoutýdenní screeningovou periodu, během níž jim byla nabídnuta psychosociální terapie. Následně byli náhodně rozděleni v poměru 1 : 1 do dvou skupin. První skupině byl k dosavadní léčbě přidán pimavanserin v dávce 40 mg jednou denně, druhá skupina obdržela placebo k zaslepení. Studijní léčba byla podávána po dobu šesti týdnů. Primárním hodnoceným parametrem byl antipsychotický účinek, hodnocený nezávislou osobou podle škály SAPS‑PD (Scale for the Assessment of Positive Symptoms in Parkinson’s Disease). Ve skupině s pimavanserinem bylo dokumentováno zlepšení v této škále o 37 % oproti 14% zlepšení ve skupině placebové. Statisticky významné zlepšení se projevilo u aktivně léčených pacientů i při hodnocení sekundárních parametrů účinnosti podle škál CGI‑S (Clinical Global Impression Severity Scale), CGI‑I (Clinical Global Impression Improvement Scale) a analýzy responderů podle CGI‑I. Klíčovým sekundárním parametrem byla motorická snášenlivost, hodnocená podle škály UPRDS (Unified Parkinson’s Disease Rating Scale), podle níž došlo ke zlepšení v obou hodnocených skupinách (−1,69 pro placebo vs. −1,40 pro pimavanserin). Při hodnocení bezpečnosti vyplynulo, že nejčastěji hlášenými nežádoucími příhodami byly infekce močových cest (11,7 % v placebové skupině vs. 13,5 % ve skupině s pimavanserinem) a pády (8,35 % v placebové skupině vs. 10,6 % ve skupině s pimavanserinem). Nahlášené nežádoucí účinky však byly v naprosté většině mírné nebo střední intenzity. Více než 90 % účastníků, kteří dokončili šestitýdenní dvojitě zaslepenou část studie, si přálo pokračovat v dlouhodobé otevřené následné fázi studie, v jejímž rámci byl podáván všem účastníkům pimavanserin v dávce 40 mg/den.

Výsledky studie ‑020 prezentoval v březnu 2013 na 65. výročním zasedání AAN (American Academy of Neurology) hlavní zkoušející lékař Jeffrey Cummings, MD, ScD, ředitel Cleveland Clinic Lou Ruvo Center for Brain Health. Uvedl, že ve shodě s údaji z předchozích klinických studií byl potvrzen klinicky významný antipsychotický účinek pimavanserinu, a to podle primárních i sekundárních parametrů hodnocení. Dr. Cummings studii dále komentuje: „Významné a konzistentní výsledky studie ‑020 představují novou naději pro pacienty s Parkinsonovou chorobou trpící psychózou, která toto onemocnění často doprovází. Z výsledků studie vyplývá, že selektivní non‑dopaminergní léčba má významný potenciál posunout současnou standardní léčbu k poskytnutí účinné, bezpečné a dobře tolerované terapie.“

Výrobce léčiva (ACADIA Pharmaceuticals Inc.) již ohlásil, že shromážděná data z klinických studií s pimavanserinem splňují požadavky FDA (americký Úřad pro kontrolu potravin a léků) bez nutnosti provádění další konfirmační studie fáze III, a proto hodlá tomuto úřadu, po shromáždění všech ostatních náležitostí, předložit žádost o schválení pimavanserinu jako inovativního léčiva pro terapii psychózy při Parkinsonově chorobě. Tento krok je očekáván na konci roku 2014.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené