Přeskočit na obsah

Léčba hepatitidy C bez interferonu

Ve studii byl ověřován účinek a bezpečnost kombinačního léčebného režimu s faldaprevirem, deleobuvirem a ribavirinem u pacientů, kteří předtím nebyli léčeni. Do studie byli zařazeni i pacienti s jaterní cirhózou (9 %). Z výsledků vyplývá, že k virologickému vyléčení došlo u více než 85 % procent pacientů s virovou hepatitidou C genotypu 1b, a to i u pacientů s cirhózou.

Známé jsou už také výsledky klinické studie fáze IIb SOUND‑C3 (pokračování studie SOUND‑C2), které byly nedávno představeny na konferenci APASL (The Asian Pacific Association for the Study of the Liver) v Singapuru. Jejím cílem bylo optimalizovat dávky podávaných léčivých přípravků faldapreviru a deleobuviru v kombinaci s ribavirinem u zatím neléčených pacientů, včetně nemocných nevhodných k léčbě interferonem a pacientů s jaterní cirhózou. Počet vyléčených (podle trvalé virologické odpovědi) činil u pacientů s virovou hepatitidou genotypu 1b až 95 % po 16 týdnech léčby.

Výsledky studie SOUND‑C2 a C3 položily základy k dalšímu programu klinických studií fáze III HCVerso 1 a 2. K současnému datu byl již do těchto studií ukončen nábor nemocných s konečným počtem převyšujícím 950 zatím neléčených pacientů s hepatitidou C genotypu 1b. Studie HCVerso ověřují účinnost a bezpečnost interferon‑free režimu léčby, která se skládá z faldapreviru (druhá generace inhibitorů proteáz), deleobuviru (BI 207127, inhibitor polymeráz) a ribavirinu. Obě studie HCVerso zahrnují i obtížně léčitelné pacienty, jakými jsou nemocní nevhodní k terapii interferonem nebo pacienti s jaterní cirhózou. První výsledky těchto studií se očekávají v příštím roce.

Hepatitida C je v současnosti nejčastější příčinou jaterní cirhózy (z celosvětového pohledu) a selhání jater, je důvodem k transplantaci. Asi v 20–30 % případů je virus z organismu eliminován, častěji však dochází k progresi choroby, k čemuž přispívá její inaparentní průběh s pouze všeobecnými symptomy, jako je únava či nechutenství.

Ročně postihne hepatitida C na celém světě tři až čtyři miliony lidí a 350 tisíc nemocných na hepatitidu C každým rokem umírá. Na celém světě je zhruba 160 milionů pacientů s chronickou hepatitidou C (17,5 milionu v Evropě).

V Česku se odhaduje výskyt (poslední průzkum pochází z roku 2001) na 0,2 % obyvatel, což znamená, že u nás existuje 20 tisíc nemocných hepatitidou C. S největší pravděpodobností minimálně stejný počet případů zůstává nediagnostikován. K infekci dochází krevní cestou, sexuálním stykem a přenosem z matky na plod.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené