Lancet: U migrantů je třeba provádět screening na TB
Prevalence aktivní tuberkulózní infekce je u migrantů tím vyšší, čím vyšší je prevalence TB v zemi původu. Šíření infekce po migraci do cílové země je podle britských investigátorů zanedbatelné. Migranti tvoří většinu nových případů TB v zemích s nízkou incidencí TB.
V rámci pilotního programu investigátoři prováděli screening více než 500 000 migrantů z 15 zemí s vysokou incidencí TB mezi lety 2006 a 2012. Žadatelé ve věku 11 let a starší, kteří žádali o vice než šestiměsíční pobyt ve Velké Británii (VB), podstoupili rentgenové vyšetření hrudníku. Pokud skiagram poskytl suspektní nález, testovalo se sputum a provedla se kultivace.
Následně byly identifikovány klinicky nebo kultivačně potvrzené případy onemocnění TB. Průměrná doba sledování byla 2,45 roku. Odhadovaná incidence všech forem TB u migrantů při jejich vstupu do VB činila 147 na 100 000 osoboroků; odhadovaná incidence bakteriologicky potvrzené plicní TB byla 49 na 100 000 osoboroků.
Po migraci do VB byla incidence všech forem TB nejnižší v prvním roce. Křivka vývoje incidence vyvrcholila ve čtvrtém roce po vstupu do VB, kdy činila 222 na 100 000 osoboroků. Investigátoři zjistili, že pouze 35 případů identifikovaných při vstupním screeningu se stalo po migraci do cílové země zdrojem následného šíření tuberkulózní infekce.
Migranti s nejvyšším rizikem reaktivace latentní infekce pocházeli ze zemí s nejvyšší prevalencí TB, patřili k nim i ti, kteří udávali kontakt s TB.
„Eliminace TB v cílových zemích migrace s obvykle nízkou incidencí bude u migrantů přicházejících ze zemí s vysokou incidencí vyžadovat zavedení programů pro testování, léčbu a sledování jedinců s latentní tuberkulózní infekcí,“ napsala v komentáři pro NEJM Watch Journal Mary E. Wilsonová z University of California, San Francisco.
Podle ní autoři na základě svých zjištění doporučují tyto následné kroky: provádět screening při vstupu migranta do země, včetně kultivace, zaměřovat se na migranty ze zemí s vysokou incidencí a na kontakty a usnadnit přístup ke zdravotním službám. Screening latentní TB by měl být efektivní z hlediska nákladů zvláště v prvních pěti letech po migraci.
„Autoři editorialu připomněli, že mnozí migranti bez dokladů screening obcházejí. Proto navrhují, aby se na emergentních odděleních v oblastech s velkým počtem migrantů prováděly testy na TB, ale také na hepatitidu B a C a na HIV,“ dodala Wilsonová.
Citace: Aldridge RW et al. Tuberculosis in migrants moving from high-incidence to low-incidence countries: A population-based cohort study of 519 955 migrants screened before entry to England, Wales, and Northern Ireland. Lancet 2016 Oct 11
Zdroj: NEJM Watch Journal