Přeskočit na obsah

Kvůli viru zika se dnes schází krizový výbor WHO

Hrozba šíření nemoci byla dosud považována za mírnou, nyní však podle šéfky organizace Margaret Chanové dosáhla alarmujících rozměrů. Krizový výbor se tak bude zabývat vhodnými mezinárodními opatřeními a výzkumnými prioritami.

Virus, který přenáší komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc je však ve většině případů mírná. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť se nákaza spojuje s nedostatečným vývinem mozku. Skutečný vliv viru na vývin mozku zatím ale nebyl prokázán.

Proti viru dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Zatím nejsou jasné všechny způsoby, jimiž se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk. Zatím ale nebyl potvrzen ani jeden případ přenosu z člověka na člověka.

Německo od loňska registruje pět případů nákazy virem zika

Během nynější vlny nákazy virem zika, který zřejmě poškozuje mozek ještě nenarozených dětí, zaznamenalo Německo celkem pět případů. Oznámil to hamburský Institut Bernharda Nochta pro tropickou medicínu. Nákazu lékaři zjistili v rozmezí loňského října až letošního ledna, informují německá média.

Jedním z posledních německých pacientů byl obyvatel Bavorska, který se počátkem roku vrátil z Martiniku. "Mezitím se již vyléčil," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Zveřejněné statistiky ukazují, že od roku 2013 bylo v Německu zaregistrováno celkem deset případů viru zika. Vedle Německa informovaly o dřívějším výskytu viru také zdravotnické úřady ve Švédsku a Finsku, vždy šlo ale o osoby, které se vrátily z tropických zemí. Ve středu nákazu ohlásilo i Dánsko, nemocný přicestoval z Latinské Ameriky.

Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. Příznaky infekce jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní. Virus ale pravděpodobně narušuje vývoj mozku lidských plodů, takže se rodí děti s výrazně menšími hlavičkami. V Brazílii byly takto postiženy tisíce dětí, nejméně pět z nich zemřelo. Silně postižena je také Kolumbie.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené