Krevní test pro diagnostiku karcinomu pankreatu
Jen 6 % pacientů přežívá po diagnóze karcinomu pankreatu déle než pět let. Současné terapie obvykle prodlužují život pacientů s tímto karcinomem jen o 6 až 16 týdnů. Karcinom pankreatu je obvykle odhalen až v pokročilém stadiu rozvoje onemocnění. Včasná diagnostika karcinomu pankreatu proto představuje velkou výzvu. Tým vedený Murrayem Korcem z Indiana University School of Medicine nyní vyvinul nový test, který by mohl přispět k časné diagnostice duktálního adenokarcinomu, který patří k nejčastějším typům karcinomu pankreatu.
Korc a jeho spolupracovníci podrobili analýzám krevní plazmu, žluč a pankreatickou šťávu 215 pacientů. Vzorky byly odebírány bezprostředně před nebo během endoskopického vyšetření. Výsledky analýz prokázaly, že pacienti s karcinomem pankreatu mají významně zvýšené koncentrace vybraných mikroRNA, konkrétně miRNA‑10b, miRNA‑155 a miRNA‑106b. Jak prokázali Korc a spol. ve studii publikované v American Journal of Gastroenterology, na základě výsledků testů na vybrané mikroRNA lze odlišit onemocnění karcinomem pankreatu od chronické pankreatitis. Korc předpokládá, že krevní test bude možné využít ke screeningu lidí čelících zvýšenému riziku karcinomu pankreatu.
„Plánujeme tento typ sledování,“ říká Korc. „Důležité bude identifikovat další markery a stanovit, nakolik bude panel takových markerů účinný při časné diagnostice tohoto typu karcinomu.“ Korc předpokládá, že test by mohl odhalit karcinom dříve, než dojde k jeho metastázám.
Zdroj: Medical Tribune