Přeskočit na obsah

Kožní toxicita onkologické léčby

Nádorová onemocnění a jejich léčba s sebou přinášejí mnoho komplikací, a proto je vždy zapotřebí zvážit benefit oproti riziku, které se s léčbou pojí. Hematotoxicita, zvracení či extravazace jsou nejzávažnějšími a nejznámějšími nežádoucími účinky, skoro vždy však pacienta doprovázejí patologické výsevy na kůži, vypadávání vlasů, záněty a jiné projevy toxicity, které významně snižují kvalitu života nemocného. Při komunikaci s pacientem v ordinaci či v lékárně proto mohou pomoci následující doporučení.

 

V přední řadě je zapotřebí vnímat pacienta jako celek: léky potřebuje nejen tělo, ale i duše, která představuje často větší zátěž než somatická bolest. Pacient se v průběhu nemoci vypořádává s náročnými otázkami a ještě k tomu se ptá, jestli má sdílet své obavy a pocity se svými blízkými. Česká onkologická společnost vydala desatero onkologického pacienta, které může pomoci zodpovědět některé z takových dotazů (www.linkos.cz).

 

Přístup pacienta je tou nejmocnější zbraní

Kůže onkologického pacienta vykazuje negativní změny – tmavne, svědí, vysychá, pokrývá se puchýřky a nejen v okolí nehtů se mohou vyskytovat mykotické infekce. V první řadě je zapotřebí pacienta upozornit, že pokožka, u níž byla narušena její integrita, se stává bránou pro vstup infekce do organismu. Je proto důležité chránit kůži před mechanickým poškozením, které hrozí při běžných denních činnostech, nemluvě o hygienických opatřeních. Pacient musí udržovat kůži suchou a čistou, doporučuje se krátké sprchování vlažnou vodou (horké, dlouhé koupele rozhodně nejsou na seznamu doporučených postupů). Při ošetřování pokožky je vhodné použít mastné krémy bez alkoholu a parfémových složek a při pobytu na sluníčku vždy přípravky s faktorem vysoké až nejvyšší ochrany, nejlépe tedy 50+.

Alopecie neboli vypadávání vlasů je dalším nežádoucím účinkem onkologické léčby, který je spojován především s psychickými a sociálními komplikacemi. U alopecie neexistuje specifická prevence ani léčba. Kromě volně prodejných přípravků s obsahem vitaminů spektra B a zejména pak biotinu, vitaminu A, zinku a jiných stopových prvků se doporučuje používat šetrnou vlasovou kosmetiku a dodržovat obecná doporučení při mytí a úpravě vlasů (omývat vlažnou vodou, nefénovat ani nedřít ručníkem, nenatáčet, nebarvit). Metabolismus buněk vlasových folikulů a tudíž vstřebávání cytostatik zpomaluje kryoterapie neboli chlazení vlasové části hlavy, které se provádí zhruba 30 minut před chemoterapií, v jejím průběhu a ještě 1–2 hodiny po chemoterapii. Vhodné je zajistit si dopředu i paruku na poukaz, v takovém případě na ni pojišťovna přispívá.

Při projevu patologických kožních změn, na které jsou preventivní opatření krátká, pomůže externí aplikace léčivých přípravků z následujících farmakologických skupin:

 

Emoliencia

Tyto přípravky, které zmírňují suchost kůže a tím i pocity svědění a pnutí, se používají nejméně jednou denně. Z běžně předepisovaných to jsou Ambiderman nebo Excipial; v tomto případě jsou přípravky hrazeny zdravotní pojišťovnou, i když jsou jinak volně dostupné. Emoliencia s obsahem salicylové kyseliny a urey jsou také volbou k ošetření exantémů a xerózy.

 

Lokální dezinficiencia

V případě, že je na kůži potřeba zajistit aseptické prostředí, používá se Solutio Jarish nebo např. Cytéal. Jarishův roztok se připravuje v lékárně, skrze obsah účinných látek vykazuje dezinfekční, protizánětlivé a keratoplastické účinky; zároveň se u něj využívá hydratačního účinku glycerolu. Cytéal je antibakteriální a fungicidní pěnivá tekutina. K dezinfekci se může použít i zevní aplikace Betadine.

 

Antibiotická a antimykotická léčba

Akneiformní vyrážka je běžnou komplikací při léčbě inhibitory tyrosinkinázy. Onkolog může předepsat Zineryt s obsahem erytromycinu. Kyselina fusidová v přípravku Fucidin H v kombinaci s hydrokortizonem je lékem volby u atopických dermatitid doprovázených bakteriální infekcí či např. u hand‑foot syndromu (syndrom dlaní a chodidel).

Antimykotika jsou obsažena ve volně prodejném Myfungaru či na recept dostupném Pevarylu nebo Rosaloxu. Přípravky se hodí k léčbě infekčních ložisek, která jsou způsobena houbami, kvasinkami nebo plísněmi. Mykózy jsou také častou komplikací mukositid ústní dutiny, při kterých se lokálně podává nystatin nebo klotrimazol v kombinaci s lokálními anestetiky.

Látky s aseptickými či antimikrobiálními účinky se také aplikují na nehty, které praskají, jsou pokryty pigmentem či se dokonce odlučují od lůžka (onycholýza).

 

Magistraliter

Magistraliter příprava v poslední době zaznamenává opětovný rozvoj. Oproti hromadně vyráběným léčivým přípravkům je jistou formou individualizované přípravy a představuje jednu ze specializovaných odborných činností lékáren. Lékař může předepsat např. tetracyklinovou či zinkovou pastu k promazávání ložiskových hyperkeratóz, keratoplastické až keratolytické účinky v závislosti na koncentraci vykazuje i kyselina salicylová. Svědění a zánět redukuje také obsah ichtamolu.

Vhodná dermatologická léčba pomáhá zajistit co nejvyšší účinek chemo/bioterapie, aniž by tato terapie musela být pro vedlejší účinky přerušena či dokonce ukončena. A i když je to nejhůře dosažitelný a ovladatelný nástroj, ke zvládnutí onkologické léčby a jejích komplikací přispívá především pozitivní přístup jedince.

 

MĚLI BYSTE VĚDĚT…

Receptář magistraliter

K případnému využití přinášíme receptury některých magistraliter přípravků zmíněných v článku.

 

Zinková pasta

Zinci oxidi

Talci aa 25,0

Vaselini flavi ad 100,0

M. f. pastae

 

Tetracyklinová pasta

Tetracyclini hydrochloridi 3,0

Paraffini liq. 25,0

Zinci oxidi Talci aa 15,0

Syndermani ad 100,0

M. f. pastae

 

Zásyp s kyselinou salicylovou

Acidi salicylici 0,6

Zinci oxidi

Talci aa ad 30,0

M. f. pulvis

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené