Přeskočit na obsah

Kouřící matky rodí více schizofreniků, prokázala studie

Její výsledky byly prezentovány v časopise American Journal of Psychiatry.

Do patogeneze schizofrenie je zapojeno mnoho environmentálních faktorů, které ovlivňují intrauterinní vývoj mozku. V případové kontrolní studii prenatální expozice nikotinu, investigátoři analyzovali data všech živě narozených dětí ve Finsku od roku 1983 do roku 1998, kdy byly u matek k dispozici hodnoty koncentrace kotininu od časného stadia do zhruba poloviny gestace. Celkem bylo do roku 2009 identifikováno 977 diagnóz schizofrenie a každý případ byl porovnán s kontrolní osobou.

Kouření udávalo 21,0 % případových matek a 15,8 % kontrolních matek (p <0,01). Přítomnost kotininu v mateřském séru byla spojena s excesivním rizikem vzniku schizofrenie u dětí (odds ratio 2,60 - 3,41). Kategoricky definované „těžké“ kuřáctví matek bylo spojeno s 38% nárůstem výskytu schizofrenie.

„Přestože abúzus alkoholu a jiných návykových látek u matky velmi koreluje s kouřením, tato studie nezkoumala souběžnou konzumaci alkoholu během těhotenství,“ vytkl designu studie ve svém komentáři v NEJM Watch psychiatr Joel Yager z University of Colorado.

Nicméně podle něj tento biomarker ukazuje na vztah mezi expozicí plodu nikotinem a výskytem schizofrenie v souladu se známými poznatky výzkumu o škodlivých účincích prenatální expozice kouření na vývoj CNS a na neurokognitivní funkce dítěte.

„Studie na zvířatech ukázaly, že ovlivněním nikotin-acetylcholinových receptorů prenatálním nikotinem se celkově snižuje počet neuronů a dochází k dysmorfologiím a k dysregulaci neurotransmiterů,“ dodal Yager.

 

zdroj: Niemelä S et al. Prenatal nicotine exposure and risk of schizophrenia among offspring in a national birth cohort. Am J Psychiatry 2016 May 24

 

Zdroj: NEJM Watch

Sdílejte článek

Doporučené