Přeskočit na obsah

Kongres WONCA nabídl inspiraci z celého světa

Zasedání WONCA se koná jen jednou za tři roky. „Tento kongres je pro nás mimořádnou událostí, za svého profesionálního života již podobnou příležitost nezažijeme,“ řekl doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., předseda organizačního výboru kongresu. „Věnovali jsme velké úsilí jeho přípravě, chtěli jsme všeobecné lékařství ukázat jako ambiciózní disciplínu, která může hodně nabídnout a pružně odpovídat na všechny potřeby, a to včetně těch, které nyní teprve anticipujeme. Lékaři, kteří se zde sešli, reprezentují obrovskou sílu primární péče,“ dodal.

Na akci se registrovalo přes 3 600 účastníků ze sto šesti zemí (nejvíce bylo zastoupeno Španělsko). Nápadné bylo, že stejně pestré jako auditorium bylo i složení přednášejících. Pro WONCA je typické, že gradient toku informací není od vyspělých zemí k těm rozvojovým, tak jako je tomu u jiných mezinárodních organizací. „Setkáváme se každé tři roky, abychom se inspirovali a učili jeden od druhého,“ uvedl prezident WONCA prof. Richard Roberts, MD.

„Čím chudší je země, ve které pracujete, tím kreativnější musíte být. A když máte zdrojů příliš, začnete dělat hlouposti. Vymknutý kotník se pak vyšetřuje na magnetické rezonanci, lékaři kolikrát nevidí pacienta dříve, než projde několika zobrazovacími metodami. Je to nejen hloupé, ale i nebezpečné, protože pacienta i systém zatěžujeme falešnou pozitivitou. Rozvojové země nás mohou hodně naučit o tom, jak nastavit priority a co je skutečně důležité.“

Jako bych sledoval vrcholný umělecký výkon

V této souvislosti vzpomněl prof. Roberts na svou několikadenní návštěvu kolegy v Tádžikistánu, který byl jediným lékařem v rozlehlé a obtížně dostupné horské oblasti. „Důvěra, kterou v něj jeho okolí mělo, byla téměř hmatatelná – byl zván do každého domu, kolem kterého procházel. U něj jsem poprvé viděl dítě s aktivní poliomyelidou. Když jsem jej pozoroval, jak hovoří s matkou, měl jsem pocit, že sleduji vrcholný umělecký výkon – tento zkušený a schopný rodinný lékař dal v jednu chvíli dohromady vše, co věděl o nemoci, o rodině i komunitě. Předával ženě zcela praktické a relevantní rady, ale také naději, kterou tak zoufale potřebovala. Přes nesmírně omezené zdroje byla terapie, kterou doktor Kurbonov zvolil, podle mě to nejlepší, co se pro tohoto čtrnáctiměsíčního pacienta dalo udělat. Svým pacientům slouží prakticky neustále, přitom se jeho plat pohybuje mezi 35 až 50 dolary měsíčně. Mluvil jsem s lékaři snad v padesáti zemích světa. Jsem hluboce přesvědčen, že praktické lékařství není jen o penězích. Kdyby tomu tak bylo, tak všichni už dávno sedí v letadlech do Amsterdamu nebo Londýna. Jde o to být součástí komunity a starat se o lidi, které znáte a ke kterým máte blízko,“ popsal prof. Roberts.

„Jedním z častých omylů je, když se domníváme, že čím budou lékaři specializovanější, tím lépe. Ve skutečnosti je tomu naopak. V mé zemi dáváme na zdravotnictví 18 procent HDP, na jednoho Američana je to 8 000 dolarů ročně. Přes tyto obrovské výdaje se umísťujeme na 31. místě, pokud jde o výsledky péče. Máme veškeré specialisty a technologie, které si jen lze představit, přesto si řada i podstatně chudších zemí vede lépe. Jedním z rozdílů je právě to, že mají silné praktické lékaře. Peníze vložené do primární péče se systému bohatě vracejí. Je však třeba sundat praktikům pouta, která je svazují. Musejí mít možnost poskytovat širokou škálu služeb a mít respektované místo ve výzkumu a vzdělávání. To vše samozřejmě znamená více práce. Pokud ale v tomto úsilí dostanou praktičtí lékaři podporu, bude se pacientům dařit lépe, a to za nižších nákladů.“

Ministr: Jsem rád, že se loučím zrovna tady

Kongres zahájil ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., a v té době už nepředpokládal, že by resort vedl i nadále. „Jak možná víte, v naší zemi právě padla vláda, které jsem členem. Kongres WONCA je pravděpodobně poslední velkou akcí, kterou jako ministr mohu podpořit. Jsem rád, že se mohu loučit právě zde. Praktických lékařů si velmi vážím, jsou to oni, kdo dělají základní diferenciální diagnózu, jejich správné rozhodování je extrémně důležité. Ordinace praktického lékaře je pro pacienta tím nejbližším místem celého systému a z ekonomického hlediska je místem, kde se péče poskytuje nejefektivněji. Praktické lékařství není v žádném směru okrajovou medicínou, i my máme pracoviště, která ukazují, že tento obor jde dělat velmi inovativně a také na výzkumné úrovni,“ řekl L. Heger.

Na slavnostním zahájení promluvila i Margaret Chan, generální ředitelka WHO: „Jsou země, kde praktičtí a rodinní lékaři řeší 95 procent problémů, ale absorbují jen pět procent nákladů. Jsou průvodci pacienta a základním spojovníkem kontinuity péče. Lidé chtějí být léčeni jako lidé, ne jako soubory orgánů. Mezi vyspělými technologiemi se přitom tak snadno ztrácí důstojnost. Žádný počítač nenahradí vztah mezi lékařem a pacientem. Právě vy kultivujete tu lidskou část medicíny,“ oslovila účastníky kongresu.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené