Přeskočit na obsah

Kongres pro lékaře první volby

Na přelomu února a března (od 28. 2. do 1. 3.) hostil pražský Top hotel účastníky osmého ročníku Kongresu primární péče. Praktičtí lékaři pro dospělé i pro děti a dorost měli možnost v tradičním čase na tradičním místě vyslechnout zajímavý odborný program, jehož společným jmenovatelem byl i letos „lékař první volby“, a vyměňovat si navzájem své praktické zkušenosti nejen z odborné oblasti, ale i v problematice vedení ambulance a dalších.

Možnost profesního setkávání zdravotníků v primární péči je o to důležitější, že zástupce tohoto segmentu čekají jednání o valorizaci kapitačních plateb či elektronických neschopenkách, popř. elektronických receptech, které by se měly povinně vystavovat od ledna příštího roku, pokud by nakonec nestihl projít ministrem avizovaný odklad.

Vedle čistě odborných přednášek byly proto do programu kongresu opět zařazeny i bloky, které se věnovaly organizaci péče o pacienty či ekonomickým a právním otázkám spojeným s provozem ambulancí praktických lékařů. V sekci věnované zdravotním pojišťovnám a medicínskému právu byli lékaři například z úst PharmDr. Ivany Cimalové, ředitelky zdravotnického odboru ZPMV ČR, ujištěni, že segment primární péče je pro pojišťovnu prioritou a že navzdory realokačním tendencím současné úhradové vyhlášky se ZPMV bude snažit udržet prorůstový trend tohoto segmentu z let minulých. MUDr. JUDr. Petr Honěk, náměstek ředitele VZP, posluchače seznámil s úsporami, které pojišťovně přináší zavedení pozitivního listu. Ten v současné době obsahuje 12 přípravků, u nichž výrobce nabídl minimálně 15% slevu, která umožní pojišťovně snížení úhrad i při zachování nulového doplatku pro pacienta. V loňském roce VZP díky tomuto opatření ušetřila více než 425 milionů korun. Zásluhu na této úspoře mají hlavně předepisující lékaři, za což MUDr. Honěk přítomným také poděkoval.

Samostatný blok byl věnován také možnostem současné chirurgie. Nabídl mimo jiné praktický pohled na roli laparoskopie v dětské chirurgii, přednášku o tom, co obnáší a pro koho je vhodná tzv. jednodenní chirurgie, a debatovalo se také o předoperačním vyšetření a přípravě pacienta.

Podle MUDr. Jiřího Jaroška z Chirurgické kliniky 2. LF UK a ÚVN v Praze patří do spektra tzv. jednodenní chirurgie především miniinvazivní operace kýl, cholecystektomie, elektivní appendektomie, záchovné operace prsu, operace varixů dolních končetin, dále artroskopie kloubů, odstranění osteosyntetického materiálu, hysteroskopie, adheziolýzy, kyretáže, cirkumcize či orchiektomie. Před propuštěním do domácího ošetření by měl být pacient plně orientován, mobilizován, schopen přijímat tekutiny perorálně a vymočit se. Nesmí krvácet, zvracet či mít nauzeu, ovšem odstranění drénů není podle MUDr. Jaroška nezbytné. Z pohledu chirurga je ideální spolupráce praktického lékaře v předoperační prevenci tromboembolie v indikovaných případech a analgetické terapii po propuštění pacienta do domácího ošetření.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené