Přeskočit na obsah

Kongres primární péče upozornil na důležitost očkování proti IPO

Ve dnech 1. až 2. března 2013 se v pražském TOP Hotelu konal 7. ročník Kongresu primární péče. Součástí programu bylo již tradiční satelitní sympozium společnosti Glaxo‑ SmithKline, kterému předsedala MUDr. Hana Cabrnochová. Hlavními probíranými tématy se stalo očkování proti pneumokokům, podoba současného očkovacího kalendáře v ČR a význam adjuvantních systémů v očkovacích látkách.

Finská studie potvrdila účinnost očkování proti pneumokokovým infekcím

Prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., předseda České vakcinologické společnosti, se zaměřil především na účinnost očkování proti pneumokokovým infekcím. Představil přítomným finskou studii FinIP, největší studii zaměřenou na účinnost vakcinace proti pneumokokovým infekcím. Ze studie vyplývá, že vakcína Synflorix vykazuje velmi vysokou účinnost proti invazivním pneumokokovým onemocněním (IPO) vyvolaným sérotypy obsaženými ve vakcíně.

Jako problematická se ukázala ve vakcinaci ochrana proti sérotypu 3, který se od ostatních sérotypů liší silnějším polysacharidovým pouzdrem. Proti sérotypu 3 v současnosti nevykazuje účinnou ochranu žádná z dostupných vakcín.

Pneumokoky nacházíme v horních cestách dýchacích až u 40 % zdravých dětí

MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce, představila způsob přenosu a průběh kolonizace organismu pneumokoky.

Pneumokoky kolonizují horní cesty dýchací a jsou přítomny u 5 až 10 % zdravých dospělých, a dokonce u 20 až 40 % zdravých dětí. Průběh infekce vyvolané pneumokoky kolísá od relativně lehkých forem až po život ohrožující stavy, ke komplikacím ale může dojít i při správné léčbě. U většiny kmenů pneumokoků je v České republice zachována citlivost na penicilin, zaznamenáváme zhruba 1 % rezistentních kmenů. MUDr. Roháčová upozornila, že proti sérotypům, které se významně uplatňují v lidské patologii, je možné chránit se očkováním. Po zavedení vakcinace lze v České republice pozorovat pokles výskytu IPO u dětí do pěti let věku.

Díky novému očkovacímu kalendáři se snížil počet antigenů

MUDr. Jana Prattingerová, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Liberec, nabídla ve své přednášce pohled na vývoj očkovacích kalendářů v Evropě včetně porovnání se současnou situací v České republice. Český očkovací kalendář se dle jejích slov řadí po bok vyspělých zemí Evropské unie, a dokonce je jeden z nejlepších ve střední Evropě. Hexavalentní vakcínou se stejně jako u nás očkuje také například v Německu, Rakousku, Itálii, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku a v dalších zemích, v souladu s celosvětovým trendem příklonu ke kombinovaným vakcínám. Přestože se plošně očkuje proti více nemocem, díky moderním vakcínám došlo nejen ke snížení počtu potřebných vpichů, ale především i k řádovému snížení počtu antigenů v očkovacích látkách, z několika tisíc v roce 2001 na několik málo desítek v současnosti.

Očkování je v poslední době často diskutovaným tématem z mnoha pohledů, a to nejen v ČR. Antivakcinační hnutí někdy argumentují „nebezpečností a neprověřeností“ vakcín. V emocionálně zabarvených postojích se však mnohdy zapomíná na nezpochybnitelné pozitivní výsledky vakcinace – zásadní pokles výskytu závažných onemocnění (včetně s nimi souvisejících úmrtí) po zavedení očkovacích programů (např. tetanus, polio či záškrt) – a na druhé straně na nebezpečí znovuobjevení se onemocnění s jeho veškerými riziky a komplikacemi při poklesu proočkovanosti populace, jak dokládá např. recentní epidemie spalniček ve Francii a v Německu. Při diskusi o očkování je třeba mít na paměti celkovou perspektivu a rizika pro jednotlivce i společnost a diskusi vést v ryze odborné rovině s respektem ke všem jednajícím stranám. Aktuální podoba českého očkovacího kalendáře svědčí o tom, že u nás naštěstí stále převažuje rozhodování založené na vědecky podložených faktech.

Adjuvantní systémy hrají ve vakcínách významnou roli

MUDr. Pavel Kosina, Ph.D., vedoucí lékař Očkovacího centra a centra cestovní medicíny při Infekční klinice FN Hradec Králové, hovořil o významu adjuvantních systémů ve vakcínách. Se stoupající bezpečností očkovacích látek, na kterou je kladen stále větší důraz, přirozeně klesá jejich imunogenita. Z toho důvodu je zapotřebí v některých vakcínách používat adjuvans, která zvýší jejich účinnost.

Mezi klasická adjuvans patří hydratované hlinité soli. Existují však i adjuvantní prostředky II. generace – tzv. imunomodulační. Jejich přínos spočívá ve velmi dobré stimulaci B‑ nebo T‑lymfocytární subpopulace. Mezi tento typ adjuvantních prostředků patří i AS04, který se váže na Toll‑like receptory (TLR) buněk, kde simuluje stav nebezpečí, a vyvolává tak silnou imunitní odpověď. Tento adjuvantní systém byl poprvé použit ve vakcíně Fendrix proti hepatitidě B, posléze i ve vakcíně Cervarix proti HPV. MUDr. Kosina upozornil, že při infekci HPV nevzniká ani zánět, ani virémie, naopak při této infekci dochází k lokální imunosupresi. HPV je jednou z mála infekcí, kdy jsou koncentrace protilátek navozené po vakcinaci mnohem vyšší než koncentrace protilátek po prodělané přirozené HPV infekci.

Léčivý přípravek Synflorix, injekční suspenze, je vakcína určená k aktivní imunizaci proti invazivním onemocněním a akutní otitis media způsobeným Streptococcus pneumoniae u kojenců a dětí ve věku od 6 týdnů až do 5 let.

Léčivý přípravek Cervarix, injekční suspenze, je vakcína proti lidskému papilomaviru (typy 16, 18) určená k prevenci přednádorových změn a karcinomu děložního čípku, které jsou vyvolané určitými vysoce rizikovými onkogenními HPV typy.

Léčivý přípravek Fendrix, injekční suspenze, je vakcína proti hepatitidě B (rDNA, adjuvovaná, adsorbovaná).

O očkování se poraďte se svým lékařem. Před případnou aplikací vakcín by si pacienti měli vždy pečlivě přečíst příbalovou informaci.

Případné nežádoucí účinky nám prosím nahlaste na cz.safety@gsk.com.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené