Kongres medicínského práva po třetí
Velká účast na letošním, již třetím ročníku jednání, prokázala, že počáteční zvědavost vystřídal trvalý zájem o právo v medicíně, které je dnes již vnímáno jako neoddělitelná součást komplexního přístupu k pacientům, ochrany lékařů a zdravotnických pracovníků i zdravotnického zařízení. Letošní rok je navíc rokem mimořádně důležitým z pohledu vzdělávání v této oblasti – významně se posouvají hranice jeho působení a na půdě 1. LF UK v Praze začínají budoucí lékaři v těchto dnech z tohoto oboru skládat státní závěrečnou zkoušku.
Avšak ani úspěšně složená „státnice“ lékaře neochrání, pokud nebudou jednoznačně definovány právní mantinely. Ty mantinely, které jsme v letošním roce netrpělivě očekávali. Vždyť bez potřebného stupně právní jistoty při každodenním rozhodování i dlouhodobých úvahách je každý pracovník ve zdravotnictví vystaven velkému riziku.
Proto také tak velký počet účastníků využil tohoto ojedinělého setkání předních odborníků ze světa justice i medicíny k hledání právně i medicínsky akceptovatelných odpovědí na otázky, které jsou dnes nejaktuálnější.
Tomu odpovídaly i jednotlivé bloky odborného jednání kongresu, které byly věnovány problematice:
- zdravotního pojištění a jeho reformy;
- cenám a úhradám léčivých přípravků;
- vztahu médií ke zdravotnictví;
- dříve vysloveným přáním pacienta a euthanasii.
Vzhledem k závažnosti uvedených témat i zajímavosti přednesených sdělení se k některým z nich vrátíme v dalších číslech MT.
autor: Jaroslav Hořejší
Zdroj: MT