Kongres, který brzdí u onkologů vyhoření
Španělsko letos bylo mimořádně úspěšné s pořádáním velkých mezinárodních kongresů – hostilo dvě největší evropské medicínské akce.
Výroční zasedání Evropské kardiologické společnosti se konalo v Barceloně. Na konci září pak přijelo přes 25 000 účastníků do Madridu na kongres Evropské onkologické společnosti (ESMO).
Mimo jiné se zde hovořilo o tom, že oproti situaci v USA jsou pro evropské pacienty nové léky k dispozici se značným zpožděním – a to někdy i v řádu let. Průměrná doba schvalovací procedury je u amerického regulačního úřadu FDA o půl roku kratší, než je tomu u Evropské lékové agentury (EMA) – další zpoždění pak léky nabírají při řízení na úrovni jednotlivých národních států. Například u chemoterapie azacytidinu byl rozdíl mezi FDA a EMA 55 měsíců.
Nejrychleji FDA zareagoval u cabazitaxelu – inovativnímu léku pro metastazující karcinom prostaty – od podání žádosti po souhlasné stanovisko to trvalo 17 dní. V Evropě si tento proces vyžádal přes 11 měsíců. Už po několik let je zjevné, že ESMO věnuje mimořádnou péči mladým onkologům.
I letos pro ně byl připraven speciální program, který jim měl jejich kariéru usnadnit – kromě sekcí o interpretaci studií nebo psaní žádosti o granty jim zkušenější kolegové radili třeba s tím, jak sladit osobní a profesní život.
O tom, že je to zapotřebí, svědčí výsledky výzkumu, který byl na ESMO zveřejněn – podle něj přes 70 % mladých onkologů cítí příznaky vyhoření. Stále je tu přitom patrná hranice daná bývalou železnou oponou – v zemích někdejšího východního bloku jsou lékaři spokojeni méně; to platí i pro Českou republiku.
Podíl ohrožených syndromem vyhoření tu překračuje 80 procent, zatímco ve Skandinávii je to jenom 50 procent. V každém případě ale účast na kongresu ESMO musela v každém účastníkovi alespoň zčásti obnovit ztracenou energii. Pozitivních podnětů zde bylo bezpočet – ať už jde o nová data ze studií s novou lékovou skupinou PD-1 inhibitorů, nebo poznatky důležité pro organizaci péče.
KONGRESU ESMO SE PODROBNĚJI VĚNUJEME V PŘILOZE V SEŠITU C
Zdroj: Medical Tribune