Přeskočit na obsah

Kongres kardiochirurgů, kteří se snaží vyhnout sternotomii

„Klasická kardiochirurgie, tak jak vznikla v šedesátých letech, sice mění konkrétní operace, ale základní operační přístup je stále týž. Tato společnost umožňuje setkání a komunikaci mezi chirurgy, kteří se snaží postupovat s minimální invazivitou, například prostřednictvím minithorakotomie, přes thorakoskopické přístupy či za využití robotiky. Nemocnice Na Homolce zachytila tento trend ve všech jeho aspektech,“ říká kardiochirurg Nemocnice Na Homolce MUDr. Štěpán Černý, CSc., MBA.

Právě Homolka byla jediným českým pracovištěm zastoupeným v hlavním programu kongresu. „Naši lékaři svým kolegům z celého světa prezentovali své zkušenosti s minimálně invazivní chirurgickou léčbou chronické formy fibrilace síní. Na základě našich výsledků můžeme tvrdit, že chirurgický přístup je efektivnější než katetrizační ablace. Postupujeme při něm z minithorakotomie, což snižuje zátěž pro pacienta. Z hlediska účinnosti se však jedná o radikální zákrok, u více než 85 procent pacientů dochází k vymizení fibrilace a tento efekt přetrvává dlouhodobě. Jde přitom o nemocné, kteří nejhůře odpovídají na léčbu této nejčastější arytmie,“ vysvětluje MUDr. Černý.

Labyrintem proti fibrilaci

K vlastnímu odstranění arytmogenního substrátu se používá postup označovaný jako MAZE podle anglického výrazu pro labyrint. Zákrok ve své klasické podobě spočívá v sérii precizně lokalizovaných řezů do stěny srdečních síní, vytvářejících „bludiště“ jizev, které přeruší formování a vedení abnormálních vzruchů. Na Homolce k tomuto účelu používají kryokauter. „Tam, kde je fibrilace síní dlouhotrvající a kontinuální, žádná polovičatá řešení nemají šanci na dlouhodobý úspěch. Podle našeho názoru má u správně indikovaných nemocných smysl tento výkon dělat i izolovaně, nejen jako zákrok, který doprovází jinou kardiochirurgickou operaci.“

Co zvládneme miniinvazivním postupem?

Už z podstaty věci měl program kongresu hodně styčných ploch s intervenční kardiologií. „Jednu z nich představují například transkatetrové implantace chlopní, protože tam se obě specializace překrývají. Trend poslední doby je léčba ischemické choroby srdeční hybridními přístupy, kdy část zákroku se provede z malého řezu nebo jako roboticky asistovaný výkon a kardiologové revaskularizaci doplní implantací stentů. Takové výkony již také patří do spektra Homolky. Dlouhodobé výsledky by měly být stejné jako u klasických operací, jen s menším výskytem komplikací,“ popisuje MUDr. Černý.

Možná je čas si začít klást otázku opačně: Jaké výkony i v budoucnu bude nutné provádět z klasické stereotomie? „V této fázi vývoje jsme teoreticky schopni miniinvazivními postupy dělat třicet, čtyřicet procent operací, zatím ne více. Do budoucna pro klasický řez jistě zůstanou například kombinované zákroky na aortě a dalších chlopních nebo řešení komplikovanější vrozených vývojových vad,“ uvádí MUDr. Černý.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené