Přeskočit na obsah

Kongres ESC potvrdil hloubku české stopy v evropské kardiologii

Výroční sjezd Evropské kardiologické společnosti (ESC) z nevyhlášeného souboje s kongresy American Heart Association a American College of Cardiology již delší dobu vychází vítězně – důsledkem mimo jiné je, že na něm mimoevropští účastníci tvoří plnou třetinu. Není bez zajímavosti, že v počtu přihlášených prací již druhý rok po sobě s velkým náskokem let vede Japonsko. Celkový počet vydaných registrací se přitom pohybuje kolem 30 000 a i jiné parametry ukazují, že jde o nejvýznamnější světovou kardiologickou akci.

Letos toto setkání proběhlo ve dnech 25. až 29. srpna v bavorské metropoli Mnichově, bylo tedy snadno dostupné i pro české zájemce. Česká kardiologie zde byla vidět výrazně zřetelněji, než se v mezinárodním kontextu prosazují jiné specializace, což určitě není dáno jen blízkostí místa konání akce. Tuzemští kardiologové řadě sekcí předsedali, jejich ústní sdělení se počítala na desítky a předseda České kardiologické společnosti prof. Petr Widimský dokonce vystoupil v té nejsledovanější části programu – sekci Hot Lines –, kde prezentoval výsledky studie PRAGUE 12.

Prestiži kongresu odpovídá i výběr dalších studií, jejichž výsledky byly v sekci Hot Lines zveřejněny. Mezi prvními to byla například studie TRILOGY‑ACS, která porovnávala prasugrel oproti klopidogrelu u pacientů s NSTEMI (respektive s nestabilní anginou pectoris), kteří nepodstoupili revaskularizaci. Další prezentovanou prací byla studie PARAMOUNT, jež u nemocných se srdečním selháním a zachovalou ejekční frakcí hodnotila látku LCZ‑696, což je první zástupce nové lékové skupiny inhibitorů neprilysinu.

Mezi vysoce sledované určitě patřila sekce zaměřená na update klinických studií a registrů. Bylo do ní zařazeno 15 prací. Jejich výběr do značné míry sleduje nástup nových antitrombotik, započatý před několika lety. Byla zde prezentována subanalýza studie RE‑LY, mapující genetické determinace koncentrace dabigatranu v plazmě a její vztah ke klinické relevanci. Další data ze studie ARISTOTLE popisují účinnost apixabanu ve srovnání s warfarinem ve vztahu k renálním funkcím u pacientů s fibrilací síní a nejnovější výsledky studie ATLAS ACS 2‑TIMI 51 vymezují úlohu rivaroxabanu u pacientů se STEMI.

Na sjezdu bylo také představeno pět nových nebo aktualizovaných doporučených postupů a jeden konsensuální dokument: Chlopenní vady, Srdeční selhání, STEMI, Prevence kardiovaskulárních onemocnění, Fibrilace síní a Společná definice infarktu myokardu. „Kongres nabídl jedinečnou příležitost diskutovat přímo s těmi, kdo jednotlivá guidelines připravili,“ upozornil předseda programového výboru prof. M. Böhm z Německa.

Není v silách jednotlivce pojmout vše podstatné, byť i z relativně úzké subspecializace, a také ne každý mohl do Mnichova přijet. „Proto jsme vytvořili zcela nový koncept přístupu k informacím z kongresu, nazvaný ESC 365, aby mohly být co nejvíce využívány po celý rok, vše důležité je přehledně k dispozici na webových stránkách ESC,“ řekl odstupující předseda ESC prof. M. Komajda.

O kongresu budeme informovat v následujících vydáních MT.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené