Koncentraci krevních tuků zvyšují autoimunitní faktory
Protein GPIHBP1 přenáší enzym lipoproteinovou lipázu (LPL) tam, kde zpracovává triglyceridy a působí jako zásadní krok při vyřazení lipoproteinů bohatých na triglyceridy z cirkulace.
Vědci zkoumali vzorky plazmy z hlediska přítomnosti autoprotilátek GPIHBP1 u 23 pacientů s mutacemi genů pro GPIHBP1 nebo LPL, u osmi pacientů s hypertriglyceridémií bez přítomnosti těchto mutací a devíti pacientů bez známek hyperlipidémie. Vedle toho analyzovali vzorky dalších 162 pacientů.
U šesti pacientů se závažnou hypertriglyceridémií (> 11,3 mmol/l; > 1 000 mg/dl) byly zjištěny protilátky GPIHBP1, které blokovaly aktivitu LPL. Tři z těchto pacientů měli zároveň systémový lupus erythematodes, jeden trpěl Sjögrenovým syndromem, což je chronické zánětlivé onemocnění postihující především exokrinní žlázy (slzné, slinné žlázy, ale také potní a poševní žlázy, pankreas, hlenové žlázy střev a bronchů). U dvou pacientů hypertriglyceridémie reagovala na léčbu imunosupresivy, u jednoho došlo k normalizování koncentrace triglyceridů. Jedna z pacientek porodila dítě s autoprotilátkami GPIHBP1, které v první den života vykazovalo koncentraci triglyceridů v plazmě 102 mmol/l (9 090 mg/dl), koncentrace triglyceridů se normalizovala během jednoho roku.
Uvedená analýza poskytuje přesvědčivé důkazy, že autoprotilátky proti GPIHBP1 mohou způsobovat některé případy závažné hypertriglyceridémie. Kromě zjištěných autoprotilátek byly důkazy podporující imunitní příčinu hypertriglyceridémie shledány u šesti pacientů včetně autoimunitní choroby u čtyř pacientů, dále u pozvolného vymizení hypertriglyceridémie u narozeného dítěte pacientky (následkem ukončení působení protilátek matky) a pozitivní odpovědi dvou pacientů na imunosupresivní terapii.
Studie však neposkytuje informace o incidenci protilátek k GPIHBP1, takže není jasná prevalence tohoto mechanismu. Autoři se domnívají, že u pacientů se závažnou hypertriglyceridémií by se vždy mělo zvážit testování protilátky GPIHBP1.
Využití této studie je však zatím pouze experimentální. Pokud další důkazy prokáží její klinickou hodnotu, bylo by vhodné některé pacienty testovat, především ty s autoimunitními chorobami.
Zdroj: MT