Kam směřuje onkologie v roce 2017?
I letošní osmý ročník kolokvia opět nese motto Lékaři a sestry různých oborů společně proti zhoubným nádorům. Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., která působí jako vědecký sekretář kolokvia, proto upozornila na jeho unikátní charakter: „Akcí věnovaných možnostem léčby onkologických onemocnění je mnoho. Tady však mají možnost aktivní účasti i profese, které se na kongres obvykle nedostanou. Můžeme si tak vyměňovat zkušenosti a moderní poznatky společně i s kolegy nelékaři. Právě tato spolupráce je nesmírně důležitá, protože kromě nových možností léčby přináší pacientům výhody lepší péče a zlepšené kvality života.“
Tento aspekt je stále podstatnější, protože onkologicky nemocných přibývá. Kolokvium se soustředilo na tradiční témata, jako jsou karcinom slinivky, prsu, prostaty a gastrointestinálního traktu, onkogynekologie či nádory hlavy a krku, plic včetně podpůrné a následné léčby. Prezident kolokvia prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., v této souvislosti upozornil, že zatímco v terapii ostatních nádorových onemocnění stále dochází k pozitivnímu vývoji, u karcinomu slinivky se nedaří dosáhnout pokroku. Přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN zároveň uvedl, že karcinom slinivky se tak v blízké budoucnosti zřejmě stane nejčastější onkologickou příčinou úmrtí. Bohužel se dosud neobjevily ani nové možnosti včasného záchytu.
Kolokvium rovněž odrazilo nové trendy léčby onkologických onemocnění v roce 2017, jimiž jsou posun k personalizaci a precizaci léčebných modalit a jejich posloupnost od chemoterapie po imunoterapii. I když se medicína bez chemoterapie dosud neobejde, její využití do jisté míry stagnuje. Umírněný optimismus vzbuzují nové postupy imunoterapie, zejména u karcinomu plic. Rok 2017 má být přelomový pro nově zhodnocené možnosti hormonální léčby, především u karcinomu prsu. Stále významnější místo také bude patřit tzv. tekuté biopsii (nové cestě vedle tkáňové biopsie), jež získává informace přímo z krve a zejména při opakovaných odběrech znamená velkou úlevu pro pacienta.
Hlavní roli pacienta tak odrazil průběh kolokvia PragueONCO 2017 díky svému zaměření na spolupráci zdravotnických profesionálů různých oborů a specializací. Doc. Tesařová v této souvislosti upozornila i na význam pacientských aktivit a organizací pro zlepšení péče. Doprovodná pacientská sekce se tak zaměřila na pomoc pacientům v léčbě na rozdíl od zájmových podpůrných spolků, v nichž se sdružují vyléčení pacienti.
Zdroj: MT