Přeskočit na obsah

Jsou NOAC bezpečné pro pacienty s fibrilací síní?

Podávání nových orálních antikoagulancií (NOAC) „podle potřeby“ je bezpečné pro vybrané pacienty s atriální fibrilací, jejichž srdeční rytmus je pečlivě kontrolován manuálně, pomocí mobilní aplikace nebo implantovaným přístrojem. Ukázala to studie prezentovaná na konferenci americké Heart Rhythm Society.

 

„Nedošlo k žádnému iktu, k žádným tranzientním ischemickým atakám ani k systémové embolii ve stočlenném souboru těchto pacientů v průběhu průměrně 23 měsíců sledování,“ uvedla Monica Pammerová z University of Pennsylvania ve Filadelfii.

Během sledování byly NOAC alespoň jednou aplikovány u celkem 28 pacientů, do značné míry na základě jejich vlastního monitoringu pulsu (64 procent), a deset pacientů bylo převedeno zpět na denní aplikaci perorálního antikoagulancia.

Někteří vysoce senzitivní pacienti se při jakékoliv variaci pulsu nesprávně domnívali, že u nich nastala fibrilace síní, a vzali si NOAC. „Ale ani v této populaci nebyly zjištěny žádné krvácivé nežádoucí účinky,“ poznamenala Pammerová. Pouze v jednom případě došlo k mírné epistaxi, jež si vyžádala lékařské ošetření.

Lékaři předepsali pacientům NOAC a instruovali je, aby lék užívali typicky po dobu jednoho týdne po suspektních nebo EKG potvrzených epizodách atriální fibrilace, trvajících déle než jednu hodinu, nebo po opakovaných epizodách kratšího trvání. Pokud nastaly více než dvě epizody během období kratšího než jeden týden, pacient byl vyzván k návratu k trvalému každodennímu užívání orálních antikoagulancií.

„Rychlý nástup účinku NOAC a komfort aplikace, kdy není třeba takový monitoring, jenž je nutný u warfarinu, činí tuto léčebnou strategii proveditelnou,“ poznamenal Cory M. Tschabrunn, elektrofyziolog na Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostonu.

Podle něj však typicky u mladších pacientů, kteří jsou velmi aktivní fyzicky, je obvykle určitý dyskomfort menším zlem než riziko krvácení. „Pokud jste vášnivý cyklista a spadnete a jste trvale na NOAC, je to problém,“ naznačil Tschabrunn s tím, že tento typ léčebné strategie je vyhrazen pro vybrané skupiny pacientů. Gordon Tomaselli z Johns Hopkins Hospital v Baltimoru, bývalý prezident American Heart Association, uvedl: „Podle mne CHA2DS2‑VASC skóre (= nová škála užívaná k hodnocení rizika vzniku tromboembolických komplikací u pacientů s atriální fibrilací – pozn. red.) – nehledě na to, zda máte fibrilaci síní, nebo ne – určuje vaše riziko nutnosti aplikace antikoagulantu.“

„V případě nízkého CHA2DS2‑VASC skóre, i když máte fibrilaci síní, nemusíte být antikoagulován,“ sdělil zdravotnickému serveru MedPage Today. „Pokud máte vysoké CHA2DS2‑VASC skóre, musíte užívat antikoagulancia po celou dobu,“ dodal Tomaselli.

Zdroj: Převzato a zkráceno z MedPage Today

Sdílejte článek

Doporučené