Jaký vliv mají podle AHA domácí mazlíčci na KV riziko
Vlastnictví domácího mazlíčka například vede k průměrně nižším hodnotám krevního tlaku, a to i přes hodnoty BMI srovnatelné s kontrolními jedinci, kteří žádné zvíře nevlastní. Existuje dokonce i malá randomizovaná studie, kdy jedinci s hraniční hypertenzí byli randomizováni k adopci psa z útulku nebo k tomu, aby tento krok odložili. Ambulantní měření krevního tlaku za 2 a 5 měsíců ukázalo nižší průměrné hodnoty krevního tlaku. V jiné studii naopak bylo prokázáno, že odpověď krevního tlaku na mentální stres byla u vlastníků zvířat nižší než při terapii lisinoprilem.
Vlastnictví domácího zvířete je překvapivě spojeno i s nižšími hodnotami krevních lipidů. To je možné pravděpodobně přičíst vyšší fyzické aktivitě, zejména majitelů psů. Ta byla opakovaně prokázána v různém uspořádání epidemiologických studií. Obecně mají vlastníci psů daleko větší šanci dostat se na hodnoty doporučovaného objemu fyzické aktivity než ti, kteří psa doma nemají. Tento fenomén je pak spojen i s menší prevalencí obezity u vlastníků domácích trhačů. Nicméně to již neplatí pro domácí zvířata obecně a některé i dosti rozsáhlé studie tento fenomén nebyly schopny potvrdit. Zajímavá data přineslo hodnocení PPET study. V ní bylo potvrzeno, že vlastnictví psa bylo spojeno s výrazně vyšší šancí zhubnout a váhu udržet – překvapivě se přitom redukce váhy dočkali i samotní mazlíčci.
Velmi zajímavá data existují o vlivu vlastnictví zvířete na autonomní funkce a reakce na stres. S tím pak souvisejí i nižší hodnoty tepové frekvence a krevního tlaku. Je pravděpodobné, že na tomto fenoménu se projevuje i psychologický vliv vlastnictví psů omezující sklony k depresi, anxietě a všechny s tím související negativní dopady těchto emocí na kardiovaskulární prognózu. Je zajímavé, že všechny tyto vlivy se projevují ve významně lepší prognóze nemocných po prodělané kardiovaskulární příhodě. Data, která pro tento jev svědčí, sice nejsou založena na příliš velkých číslech, ale směřují všechna stejným směrem, kdy zejména vlastníci psů mají lepší přežívání po prodělaném akutním infarktu nebo po léčbě nově vzniklé anginy pectoris.
Z uvedených faktů pak AHA panel uzavírá, že vlastnictví domácího zvířete, zejména psa, je pravděpodobně spojeno s nižším rizikem kardiovaskulárních chorob (úroveň evidence B) a že vlastnictví domácího zvířete, zejména psa, může mít kauzální vliv na riziko kardiovaskulárních chorob (úroveň evidence B). AHA z těchto poznatků vyvozuje také následující doporučení:
- Vlastnictví domácího zvířete, zejména psa, může být rozumné pro snížení kardiovaskulárního rizika (třída IIb, úroveň evidence B).
- Adopce nebo nákup psa by však neměly být činěny primárně s cílem redukce kardiovaskulárního rizika (třída III, úroveň evidence C).
Zdroj: Medical Tribune