Přeskočit na obsah

Jaké poznání si odnášíte ze sjezdu ČLK?

MUDr. Milan Kubek,

prezident České lékařské komory

Jednání tří stovek lékařů nejrůznějších odborností, zaměstnanců, soukromých lékařů i zaměstnavatelů, tedy vysokoškolsky vzdělaných lidí s různými politickými názory, jsou vždy velmi komplikovaná. Sjezd však prokázal, že až na ojedinělé excesy, jaké najdete v každé společnosti, drtivá většina delegátů upřednostňuje zájem o budoucnost českého zdravotnictví. Jsme zkrátka všichni kolegové a oddanost medicíně je tím, co nás spojuje. Osobně považuji za chybu, že jsme se až příliš dlouho věnovali vnitřní činnosti České lékařské komory, a pak nám chyběl čas na podrobnější diskusi o nebezpečích, která se na nás, lékaře, řítí. Ty hrozby jsou přitom nesmírně závažné. Jde nejen o snižování úhrad, zpřísňování regulací a zpožďování plateb od zdravotních pojišťoven. Lékařům zaměstnancům hrozí zrušení tarifních tabulek a následující snížení platů či přímo ztráta pracovního místa při likvidaci části nemocnic. Soukromé lékaře děsí ztráta smlouvy se zdravotními pojišťovnami. A všechny nás postihne další, ministrem Hegerem podpořené zvyšování DPH a zdražování. K tomu všemu se stále množí pokusy o dehonestaci či přímo kriminalizaci lékařů. Pouze silná, jednotná a ekonomicky nezávislá profesní samospráva je schopná ve spolupráci s dalšími profesními organizacemi lékařský stav ochránit. Sjezd ukázal, jak mezi lékaři roste nespokojenost s tím, jak současná vláda devastuje naše zdravotnictví. Zatímco před dvěma lety delegáti sjezdu přijali usnesení podporující ministra Hegera, čímž jsme mu v následujícím víru akce „Děkujeme, odcházíme“ zachránili funkci, v současnosti má nejen většina pacientů, ale také značná část zdravotníků politiky pana ministra plné zuby. Logickým výsledkem je usnesení vyzývající ministra Hegera, aby zvážil svoji rezignaci. Dosavadní výsledky jeho reformy totiž nezajišťují finanční stabilitu zdravotnických zařízení ani dlouhodobou udržitelnost systému veřejného zdravotního pojištění, které ČLK považuje za základní pilíř financování českého zdravotnictví. Změny prosazené ministrem Hegerem vedly a vedou k poklesu kvality, zhoršování dostupnosti a snižování bezpečnosti zdravotní péče. Ministr Heger nehájí dostatečně razantně zájmy svěřeného resortu a jím navrhovaná opatření nejsou zárukou zlepšování situace v českém zdravotnictví. Pan docent Heger by se zkrátka měl konečně rozhodnout, zda bude plnit povinnosti ministra zdravotnictví a bude hájit svěřený resort, nebo zda bude nadále hrát roli loajálního náměstka ministra financí Kalouska.

MUDr. Zdeněk Mrozek,

člen předsednictva ČLK

Poslední sjezd ČLK proběhl v duchu sjednocení obou skupin lékařů, nemocničních i ambulantních, kteří si uvědomují, jak jsou oni i jejich pacienti ohroženi prohlubujícím se podfinancováním zdravotnictví, růstem byrokracie, snahou postavit proti sobě pacienta a lékaře a také rizikem, že některá z finančních skupin může pohltit zdravotnictví jako celek. Na konferenci, která předcházela vlastnímu sjezdu, jsem zaznamenal zatím nejvyšší shodu i se zástupci pacientů a poskytovatelů zdravotní péče. V čem spočívala? Všichni jsou nespokojeni s dosavadními tzv. reformními kroky ministerstva zdravotnictví. Kritizovali jejich nekoncepčnost, přijímání zásadních norem bez odborné diskuse či analýzy (např. nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotnické péče, neprůhledné a možná zbytečné rušení některých nemocničních lůžek). O názoru lékařů na dosavadní činnost ministerstva svědčí i to, že uložili představenstvu komory připravit legislativní normy, které napraví ministrem prosazené „reformy“. Kritika se snesla na pana ministra i za to, že souhlasil s odčerpáním peněz ze zdravotnictví zvýšením DPH a jinými rozhodnutími vlády (např. změna financování očkování).

Nejvíce se mi vrylo do paměti hodnocení činnosti ministerstva zdravotnictví v podání pana profesora Žaloudíka. Jeho schopnost s nadhledem, vtipem, bez ideologických klišé a přitom naprosto kultivovaně vystihnout pravou podstatu toho, co se ve zdravotnictví odehrává, je úžasná.

MUDr. Alena Dernerová,

členka předsednictva ČLK a senátorka

Víkendový sjezd ČLK přinesl řadu důležitých usnesení k aktuálnímu stavu českého zdravotnictví a vývoji zdravotnické legislativy. Zdůraznil, že autonomie lékaře při rozhodování v odborných medicínských otázkách je základní podmínkou bezpečnosti pacientů. Regulační omezování úhrad zdravotních služeb nesmí být na úkor postupu lege artis a na úkor práva pacienta na péči na náležité odborné úrovni. ČLK proto odmítá projekty tzv. řízené péče, které omezují právo pacienta na svobodnou volbu lékaře a omezují svobodu lékařů léčit lege artis. Lékaři nemohou být ekonomicky závislí na tom, kolik peněz ušetří na svých pacientech.

Postupné zavádění elektronického způsobu vedení zdravotnické dokumentace musí být motivováno prospěchem pacientů a nikoli ziskem komerčních subjektů. Na prvním místě musí být vždy ochrana osobních údajů a zachování důvěrnosti informací o zdravotním stavu. Komora nesouhlasí s vytvářením jakýchkoli centrálních informačních databází minimálně do doby, než o jejich legálnosti rozhodne Ústavní soud posuzující zákon o zdravotních službách. Sjezd se zabýval i problémem rostoucího počtu imigrantů a problémy s poskytováním zdravotní péče těmto lidem. Požaduje takovou úpravu právních předpisů, která umožní legálním imigrantům zapojit se do systému veřejného zdravotního pojištění.

V zájmu stabilizace systému zdravotnictví ČLK požaduje podstatné zvýšení plateb pojistného za státní pojištěnce, zrušení stropu pro maximální vyměřovací základ na pojistné, zvýšení minimálního pojistného pro OSVČ, zavedení tzv. zdravotní daně na tabákové výrobky a na alkohol, zvýšení plateb na zdravotnictví ze státního a regionálních rozpočtů, zavedení nulové DPH na léky a zdravotnické prostředky hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Komora nesouhlasí se zaváděním tzv. dvousložkového pojistného, které považuje za porušení principu solidarity bohatých s chudými. Zavedení umělé konkurence zdravotních pojišťoven výší pojistných sazeb připraví zdravotnictví o peníze a prohloubí nestabilitu systému veřejného zdravotního pojištění.

Osobně jsem prosazovala, aby ministerstvo zdravotnictví předložilo jednoznačná kritéria, podle nichž se redukuje síť nemocnic, a současně zveřejnilo základní sazby zdravotních pojišťoven nebo globálních paušálů, podle nichž jsou jednotlivé nemocnice financovány. Sjezd toto usnesení přijal s tím, že tajná jednání o redukci nemocnic nejsou v souladu s principy demokratické společnosti.

Za důležité považuji rovněž kritické hodnocení dosavadních výsledků reformy zdravotnictví, které nezajišťují finanční stabilitu zdravotnických zařízení ani dlouhodobou udržitelnost systému veřejného zdravotního pojištění, ale naopak vedou k poklesu kvality, zhoršování dostupnosti a snižování bezpečnosti zdravotní péče. Delegáti odmítli nařízení vlády o minimální dostupnosti zdravotních služeb, protože omezuje práva pacientů a nezajišťuje poskytování lékařské péče způsobem lege artis. Považují to za účelovou přípravu pro drastickou redukci sítě poskytovatelů péče a pro snížení dostupnosti zdravotní péče hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Současně sjezd nesouhlasí s vyhláškou o minimálním personálním zajištění zdravotních služeb, protože v oblasti nemocniční péče vyhláška nezaručuje, že pacienti budou vždy ošetřováni dostatečným počtem patřičně kvalifikovaných zdravotníků a lékařů. Ze všech uvedených důvodů sjezd doporučil panu ministrovi, aby zvážil svou rezignaci. Současně sjezd uložil představenstvu komory připravit legislativní návrhy, které napraví ministrem Hegerem prosazené „reformy“, jejichž prostřednictvím umožnil převést podstatnou část českého zdravotnictví do vlastnictví finančních skupin. Jako lékařku mě velmi mrzí, že pan ministr zklamal velké naděje lékařů, které do jeho nástupu na ministerstvo po panu Šnajdrovi a loutkových ministrech a ministryních vkládali.

MUDr. Lubomír Nečas,

delegát sjezdu, praktický lékař, Zlín

Sjezd v podstatě proběhl v obvyklých mezích. Neřekl bych, že by mě něco překvapilo či jinak zaskočilo, zároveň si ale nemyslím, že by sjezd přinesl něco nového a podstatného. Stejně tak vystoupení ministra zdravotnictví Leoše Hegera proběhlo přesně dle očekávání – opravdu nic nového. Sjezd navíc mediálně přehlušil kongres ODS v Brně. Avšak to se stalo i stomatologům, kteří měli podobnou akci. Závěrečné usnesení bylo velmi rozsáhlé – hlasovalo se o jednotlivých bodech a mezi nimi jsou i věci, s nimiž jsem úplně nesouhlasil. Co však podporuji, je postoj ČLK k návrhům pojišťoven ohledně prodloužení smluv nemocnicím. Způsob, jakým pojišťovny připravovaly zrušení nemocnic, je téměř neuvěřitelný. Je velmi nestandardní a domnívám se, že je dokonce protizákonný. K určité restrukturalizaci lůžek by v rámci ČR dojít mělo, ale postupně – nikoli revolučně, spíše evolučně. Znovu zdůrazňuji – tento způsob restrukturalizace je vysoce nestandardní a jeho odhalení, těsně po krajských a senátních volbách, muselo způsobit nemocnicím menší šok.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené