Jaká jsou rizika smrti u suicidálních pacientů?
Ačkoli suicidální pokus je známým rizikovým faktorem pro pozdější úmrtí sebevraždou, odhady tohoto rizika se značně různí.
Američtí investigátoři proto provedli v tomto ohledu vůbec první longitudinální, komunitně založenou studii, jež se zabývala suicidálním chováním a souvisejícími riziky.
Použili data celkem 1490 pacientů z Minnesoty (63 % žen, průměrný věk 28), kteří se pokusili poprvé o sebevraždu (lékařsky zdokumentovanou) v průběhu období let 1986 až 2007. Čtyřicet osm lidí (3,2 %) zemřelo již při prvním pokusu (průměrný věk 33; 77 % muži) a 33 (2,2 %) zemřelo při opakovaných pokusech (průměrný věk 42; 76 % muži).
Z těch, kteří při prvním pokusu přežili, ale později dokonalo sebevraždu při opakovaném pokusu, jich tak učinilo celkem 82 % během následujícího roku od prvního život ohrožujícího jednání.
Použití střelné zbraně při prvním pokusu bylo spojeno s 140násobně vyšší pravděpodobností letálního konce, než jakýkoli jiný zvolený způsob suicidia (střelné zranění 73 %, oběšení 10 %, neléková otrava 6 %, předávkování léky 10%); při pozdějších sebevražedných pokusech byl podíl zranění střelnými zbraněmi/výbušninou nižší – 36 procent.
První pokus vedl ke smrti u 8 % mužů ve věku 25 až 44 let a u 11 % mužů ve věku 65 let a více.
U těch, kteří přežili počáteční pokus, byly predilekčními faktory pro následnou sebevraždu vyšší věk a mužské pohlaví.
Mnohem nižší pravděpodobnost opakované a dokonané sebevraždy vykazovali jednotlivci, kteří akceptovali po prvním suicidálním pokusu psychiatrickou pomoc (odds ratio 0,2), ale jen 69 % z přeživších první život ohrožující jednání se rozhodlo vyhledat psychiatrickou péči.
„Jiné předchozí studie ukázaly, že mnoho lidí, kteří spáchali sebevraždu, nikdy nevyhledalo pomoc zdravotníka či psychiatra, a že přeživší, kteří litovali, že se jim pokus o sebevraždu nepovedl, mnohem pravděpodobněji později při opakovaném pokusu sebevraždu dokonají, než ti, kteří po přežití prvního pokusu cítili úlevu, že jsou nadále naživu,“ komentoval v NEJM Journal Watch výsledky studie Joel Yager, psychiatr z University of Colorado (Denver School of Medicine). Podle něj by lékaři vyšetřující suicidální pacienty měli řešit držení střelné zbraně v bezpečnostních plánech a měli by trvat na tom, aby pacient pravidelně docházel na kontroly v psychiatrických ambulancích.
Link:
Bostwick JM et al. Suicide attempt as a risk factor for completed suicide: Even more lethal than we knew. Am J Psychiatry 2016 Aug 13
Zdroj: NEJM Journal Watch