Jak časté jsou sezónní deprese?
Studie publikovaná v časopise Clinical Psychological Science zpochybňuje vysokou četnost sezónních depresí.
„To, že sezónní změny mají velký vliv na výskyt depresí, je všeobecně přijímáno jako fakt,“ říká vedoucí výzkumného týmu psycholog Steven LoBello z Auburn University v americkém Montgomery. „Naše analýzy ale ukázaly, že výskyt depresí je velmi stabilní s ohledem na zeměpisnou šířku, roční období a expozici lidí světlu.“
Diagnózu sezónní deprese podmiňuje naplnění kritérií pro silnou depresi a jejich nástup v určitém ročním období. Pacienti obvykle udávají zesílení depresí na podzim a v zimě a ústup depresí na jaře a v létě. LoBellův tým vyšel z výsledků nejnovějších výzkumů, které naznačují, že se u pacientů s diagnózou sezónních depresí často nenaplní obě kritéria současně. Pro ověření těchto názorů použili lékaři rozsáhlý soubor dat získaný od bezmála 35 000 lidí ve věku od 18 do 99 let. Symptomy deprese byly u těchto lidí měřeny pomocí osmibodového dotazníku PHQ‑8, který je pro diagnózu depresí považován za velmi spolehlivý. Zároveň byly v rámci studie získány i údaje o místě pobytu a čase, v kterém bylo vyšetření pomocí PHQ‑8 provedeno. Celkem studie podchytila 1 754 lidí s depresí. Analýzami vlivu různých faktorů se nepodařilo prokázat jakýkoli sezónní efekt.
„Naše zjištění vrhá pochybnosti na to, že by silné sezónní deprese byly samostatnou diagnózou,“ píší autoři v závěru své studie. „Pokud má někde deprese v zimě, neznamená to, že důvodem jeho deprese je zimní období.“
Zdroj: