Přeskočit na obsah

Jak bezpečný je melatonin

Exogenní melatonin byl zkoumán jako léčba pro řadu interních a chirurgických chorob a prokázal povzbudivé výsledky. Cílem přehledového článku čtyřčlenné skupiny autorů z Dánska a USA (univerzitní pracoviště Herlev, Roskilde a San Antonio, TX) bylo předložit a zhodnotit literaturu týkající se možných nepříznivých účinků a bezpečnosti exogenního melatoninu u lidí. Kromě toho autoři poskytli doporučení týkající se možných rizik použití melatoninu u specifických skupin pacientů.

Všeobecně vzato, studie na zvířatech a lidech doložily, že krátkodobé užívání melatoninu je bezpečné dokonce i v nejvyšších dávkách. Byly hlášeny jen mírné nepříznivé účinky, jako jsou závratě, bolest hlavy, nauzea a ospalost. Žádné studie nenaznačily, že by exogenní melatonin způsobil jakékoli závažné nepříznivé účinky.

Podobně nahodilé klinické studie ukazují, že dlouhodobá léčba melatoninem způsobí jen mírné nepříznivé účinky srovnatelné s placebem. Nicméně bezpečnost melatoninu z dlouhodobého hlediska u dětí a dospívajících vyžaduje další výzkum. Pro nedostatek studií na lidech by exogenní melatonin neměly užívat těhotné a kojící ženy.

Zdroj: Zdroj: Andersen LPH, Gögenur I, Rosenberg J et al. The safety of melatonin in humans. Clinical Drug Investigation. 2016;36(3):169–175

Sdílejte článek

Doporučené