Imunoterapie u letálního glioblastomu nečekaně zabrala
„V návaznosti na preklinické testování u 37 ‚biallelic mismatch repair deficiency‘ (bMMRD) tumorů byla nasazena léčba nivolumabem v dávce 3 mg/kg každé dva týdny, jež vyústila v klinicky významnou odpověď a silnou radiologickou odpověď,“ uvedl Uri Tabori z Hospital for Sick Children v kanadském Torontu ve zprávě publikované v časopise Journal of Clinical Oncology.
Syndrom nazývaný „biallelic mismatch repair deficiency“ (bMMRD) způsobuje mnohočetné mozkové tumory, lymfomy a gastrointestinální karcinomy v dětském věku. Šokujícím zjištěním při výzkumu tohoto syndromu byla pro vědce skutečnost, že u dětí s tímto syndromem se vyvíjí mnohem více mutací než u kteréhokoli jiného karcinomu – až 20 000 mutací během půl roku.
V kanadském případě šestiletá pacientka a její 3,5letý bratr pokračovali v běžném studiu a v denních aktivitách po devíti, resp. pěti měsících léčby. Oba prodělali téměř totální resekci tumoru a následnou fokální iradiaci. Po remisi však došlo k rekurenci onemocnění. Po nasazení imunitního inhibitoru nivolumabu jako poslední terapeutické volby obě děti vykázaly signifikantní zlepšení.
„Tyto výsledky jsou obzvlášť povzbudivé, protože tyto děti jsou stále klinicky stabilní, zatímco většina relabovaných pediatrických GBM progreduje během jednoho až dvou měsíců i přes záchrannou léčbu a přežití je obvykle tři až šest měsíců po rekurenci. Upozorňují tak na využití predispozic k zárodečným mutacím u nové možnosti onkologické léčby – u imunoterapie,“ napsal Tabori.
Podle něj poznatky z této případové studie mohou mít implikace pro léčbu GBM stejně jako pro ostatní hypermutantní karcinomy. „Vzhledem k rostoucí dostupnosti komerčních sekvenčních platforem mohou analýzy mutační zátěže a neoantigenů hrát roli v transformaci léčby těchto pacientů,“ míní Tabori.
Podle kanadských vědců je však třeba tyto výsledky validovat mezinárodní prospektivní klinickou studií.
Zdroj: www.tribune.cz