IMPROVE‑IT potvrdila profit z přidání ezetimibu
Zatímco v Česku probíhaly oslavy čtvrtstoletí svobody, v téže době na sjezdu American Heart Association konaném v Chicagu měli výzkumníci dlouho očekáváné studie IMPROVE‑IT také dobrý důvod k oslavě.
Studie se poprvé v randomizovaném uspořádání zaměřila na testování hypotézy, zda ezetimib podávaný společně se statinem zlepší prognózu nemocných po prodělaném akutním koronárním syndromu. Studie sledovala více než 18 000 nemocných randomizovaných k léčbě simvastatinem v dávce 40 mg denně nebo ke kombinaci simvastatin 40 mg + ezetimib 10 mg denně. Nemocní, kteří nedosáhli při této léčbě koncentrace LDL cholesterolu < 2,0 mmol/l, byli titrováni k dávce simvastatinu 80 mg denně. Celkem 27 % pacientů léčených samotným simvastatinem a 6 % v léčebné větvi užívající kombinaci simvastatinu s ezetimibem byla dávka takto upravena. Během studie investigátoři zaznamenali 5 250 kardiovaskulárních příhod. Průměrná koncentrace LDL cholesterolu dosažená na konci studie u léčených samotným simvastatinem byla 1,8 mmol/l a u pacientů léčených kombinací 1,38 mmol/l.
Primárním sledovaným ukazatelem byla kombinace úmrtí z kardiovaskulárních příčin, infarktu myokardu, nestabilní anginy pectoris, koronární revaskularizace a cévní mozkové příhody. Ve skupině léčené monoterapií bylo zaznamenáno o 170 příhod více než mezi pacienty léčenými kombinací (34,7 % vs. 32,7 %, p = 0,016), což odpovídá poklesu rizika o 6,4 % ve prospěch kombinace simvastatin + ezetimib. Celková mortalita ve studii nebyla ovlivněna. K zabránění jedné příhodě (NNT) bylo nutno léčit 50 pacientů po dobu 6 let, což byl medián sledování ve studii. Před ukončením studie přerušilo léčbu v obou léčebných ramenech shodně 42 % pacientů. Zajímavý byl nález významně většího snížení rizika u diabetiků 2. typu a nemocných starších 65 let. Autoři rovněž v první prezentaci dat dokumentovali příznivý bezpečnostní profil s dobrou tolerancí obou léčebných režimů.
První prezentace studie jednoznačně zapadá do kontextu předchozích výsledků dosažených v klinických studiích s hypolipidemickou léčbou a odpovídá také dosaženému rozdílu v průměrných koncentracích LDL cholesterolu mezi léčebnými rameny.
Ukončení studie IMPROVE‑IT a její výsledky jsou velmi důležitým mezníkem nejen pro ezetimib, který dosud čekal na potvrzení svého místa v ovlivnění dyslipidémie a především vaskulárního rizika, ale i pro další potvrzení stále platného pravidla – čím nižší LDL cholesterol, tím nižší riziko aterotrombotických příhod (tedy známého „čím níže, tím lépe“). Navíc se opět ukázalo, že dosahování hodnot LDL cholesterolu dokonce pod 1,5 mmol/l populaci nemocných s velmi vysokým rizikem nejen neškodí, ale prospívá. Význam těchto výsledků si naplno uvědomíme v okamžiku, kdy si připomeneme rychle se rozvíjející možnosti ovlivnění dyslipidémie novými léčivy s potenciálem ke snížení LDL cholesterolu na hodnoty pod 1 mmol/l. IMPROVE‑IT ukazuje, že je to správný směr.
Určitě máme nyní dlouhou řadu otázek – jak budou vypadat výsledky subanalýz, zda výsledky platí i pro další populace vysoce rizikových osob, zda je lze extrapolovat i na situace s použitím nových, účinnějších statinů, jak výsledky ovlivní podobu doporučení a mnoho dalších.
Vše se určitě postupně dozvíme a budeme mít možnost prodiskutovat. Jednou z prvních takových příležitostí určitě bude 18. kongres o ateroskleróze, který se uskuteční ve dnech 11. až 13. prosince 2014 ve Špindlerově Mlýně. Nepochybně už tam budeme moci diskutovat další detaily výsledků studie, které se podařilo dostát svému názvu (IMPROVE‑IT= ZLEPŠI TO).
Zdroj: Medical Tribune