IKEM poprvé transplantoval dělohu
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl první transplantaci dělohy v Česku.
Nyní poprvé čeští lékaři transplantovali dělohu třicetileté Janě. Dárkyní byla její třiapadesátiletá matka Marta. Dva týdny po operaci, která trvala asi 16 hodin, se obě ženy cítí velmi dobře. Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík o provedené operaci mluví jako "o první vlaštovce, která dělá jaro".
"U řady pacientek jsme velmi blízko. Nelze vyloučit, že další (transplantace) bude za týden, měsíc, čtvrt roku," řekl přednosta kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.
Podle něj se ženy, které už mají žijící dárkyni, chystají na operaci. Ostatní pacientky se zařazují na čekací listinu. Transplantace by mohly skončit do dvou či tří let, řekl Froněk. Celá studie ale podle něj může trvat i deset let, dokud se nenarodí ženám po transplantaci děti.
První transplantace dělohy na světě se odehrála v roce 2000 v Saúdské Arábii. Byl to jednorázový zákrok. O rok později si ho vyzkoušeli lékaři v Turecku. Letos ho provedli také experti v USA.
Po transplantaci dělohy může žena otěhotnět a donosit zdravé dítě. Podle odborných odhadů tři až pět procent žen plodného věku je neplodných a mohly by z transplantace dělohy profitovat.
První dítě na světě u ženy po transplantaci dělohy se narodilo v září 2014 ve Švédsku. Dárkyní byla zdravá žena v menopauze, která dříve porodila dvě děti.
Průkopníkem oboru je švédský profesor Mats Brännström, jemuž Česká transplantační společnost loni udělila za sérii 11 úspěšných transplantací dělohy završených narozením čtyř zdravých dětí výroční cenu za rok 2014.
Bez dělohy se narodí zhruba jedna žena z 5000. Další o ni přijdou během života. Důvodem může být onkologické onemocnění, myomy či vážné komplikace při porodu, kdy je nezbytné dělohu odstranit.
související článek:
V USA poprvé transplantovali dělohu neplodné pacientce
Zdroj: ČTK