I vyšší normální hodnoty BMI zkracují život, zjistila studie
Dospělí, kteří měli v adolescentním věku BMI v rozmezí obezity, vykazovali pětinásobné riziko úmrtí na ischemickou chorobu srdeční (HR 4,9), více než trojnásobné riziko úmrtí z celkových kardiovaskulárních příčin (HR 3,5) a více než dvojnásobné riziko úmrtí na cévní mozkové příhody (HR 2,6) ve srovnání s dospělými, jejichž hodnoty BMI se v mládí pohybovaly v rozmezí 5. až 24. percentilu, uvedl hlavní autor studie Gilad Twig z Sheba Medical Center v Ramat Gan, Izrael.
Ale i dospělí, kteří v dorosteneckém věku měli vysoké hodnoty BMI v normálním rozmezí (50. až 74. percentil), vykazovali vyšší riziko úmrtí na ICHS než jejich vrstevníci s nižším BMI (v 5. až 24. percentilu), a nejnižší riziko vykazovali dospělí, jejichž hodnoty BMI se v adolescentním věku pohybovaly při spodním okraji normálního BMI (OR 1.5, P<0.001), upozornil časopis New England Journal of Medicine, jenž závěry studie publikoval.
H. Robert Silverstein z Preventive Medicine Center v Hartfordu, USA, vysoce studii ocenil a ve svém komentáři na medicinském serveru MedPage Today uvedl, že tyto výsledky by měly radikalizovat současný přístup k pacientům a přesvědčit lékaře k tomu, aby začali praktikovat abolicionistickou medicínu, neboť je třeba nejen léčit, ale také nemocem předcházet.
Twigův tým zkoumal data 2,3 milionu izraelských dospívajících. Korelace mezi kardiovaskulární mortalitou a BMI byla evidentní již po 10 letech sledování. Avšak výraznější byla po 30 až 40 letech sledování. Průměrný věk úmrtí na ICHS byl 47,4 let a u CMP 46,0 let.
I ve fyziologickém rozsahu byly zvyšující se hodnoty BMI spojeny se zvýšeným rizikem úmrtí na ICHS. Dospělí s adolescentními hodnotami BMI od 20,0 do 22,4 měli vyšší mortalitní riziko než dospělí, kteří v dospívání měli BMI od 17,5 do 19,9. „Rizika úmrtí na CMP a z celkových kardiovaskulárních příčin i riziko náhlé smrti zahájily růstovou tendenci už počínaje BMI 22,5,“ poznamenali autoři.
Zdroj: MedPage Today