Přeskočit na obsah

Hepatobiliární chirurgie bilancovala na svém sjezdu v Plzni

Tak jako diabetologové mají svoje Luhačovice a onkologové svůj BOD, stává se Plzeň každé dva roky místem setkání chirurgů zabývajících se játry a pankreatem. Chirurgická klinika LF UK a FN v Plzni pro ně ve dnech 15. až 16. června uspořádala již 7. kongres chirurgie jater, žlučových cest a pankreatu, kterého se zúčastnili významní přednášející a hosté z České i Slovenské republiky a zahraničí. Výsledky své práce prezentovala v rámci kongresu i řada mladých lékařů.

Přednosta Chirurgické kliniky FN v Plzni prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc., uvedl, že kongres začínal před patnácti lety s padesáti účastníky. V tomto roce jich přijelo už dvě stě padesát. „Mohli jsme vyslechnout téměř devadesát velmi kvalitních přednášek lékařů a čtyřicet přednášek v sesterské sekci, která má stoupající odborný trend. Kromě nádorové problematiky se hovořilo i o úrazech jater a slinivky, kterých rovněž přibývá,“ řekl profesor Třeška.

Chirurgická klinika je jedním z pilířů Fakultní nemocnice v Plzni. Hepatobiliární chirurgie pod vedením profesora Třešky patří k významným evropským centrům a v rámci České republiky je největším pracovištěm zabývajícím se komplexní léčbou nádorů jater. Během kongresu oslavila i své malé jubileum týkající se dosažení tisící operace nádorového onemocnění jater.

„Na péči o pacienty s onkologickým onemocněním jater a slinivky se společně s naší klinikou podílí i radiodiagnostické oddělení a jeho nejmodernější vybavení, které nám umožňuje včasnou diagnostiku, a dále tým radiologů a onkologů. Ve spojení s onkologickou klinikou tvoříme multioborový tým, který nádorovou chirurgii společně rozvíjí,“ konstatoval doc. MUDr. Tomáš Skalický, Ph.D., z této kliniky.

Letošní kongres se mimo jiné zabýval otázkou, jak zvýšit procento operabilních pacientů s nádorem jater, protože pouze chirurgická léčba nabízí nemocným s touto diagnózou nejdelší dlouhodobé přežívání v horizontu pěti let a více. V současné době je ale možné provést zákrok pouze u 20 až 25 procent nemocných. Lékaři chirurgické kliniky odoperují ročně 80 až 100 případů.

„Cílem kongresu bylo nalézt postupy, kterými bychom zvýšili počet operabilních pacientů alespoň na 30 až 40 procent,“ sdělil prof. Třeška a pokračoval: „V Plzni již téměř tři roky využíváme metodu aplikace kmenových buněk kombinovanou s embolizací portální žíly postiženého laloku. Autologní kmenové buňky jsou aplikovány do zdravé části jater a stimulují játra v růstu tak, aby při odebrání nádorové tkáně byla játra schopná kompenzovat metabolismus nemocného. Na našem pracovišti již bylo operováno 21 pacientů, úspěšnost zákroku je 80 procent, dvouleté přežívání téměř 70 procent.“

Metoda kmenových buněk je vhodná pouze pro pacienty bez metastáz v jiných orgánech a profitují z ní pacienti, u kterých je regenerace zpomalena, například diabetici nebo pacienti s předchozí onkologickou léčbou. Úspěšnost výkonu je také velmi závislá na přípravě kmenových buněk. Tady je plzeňským chirurgům oporou hematoonkologické oddělení. Počet nemocných vhodných pro tento postup je omezený, a proto se o plošném rozšíření na další centra neuvažuje. Centralizace na jednom pracovišti umožňuje zdokonalování metody a hodnocení srovnatelných výsledků.

Další možností je metoda ALPPS. „Metoda ALPPS je stále spojena s velkou mortalitou a komplikacemi, ke kterým dochází až ve 40 procentech případů. Domníváme se, že metoda aplikace kmenových buněk je pro pacienta bezpečnější. O tom je potřeba diskutovat nejen v Plzni, ale i na světových fórech,“ dodal profesor Třeška.

Třetina přednášek v programu byla věnována chirurgii pankreatu. Incidence nádorů slinivky stoupá, ročně onemocní 1 700 až 1 750 osob. Radikálně operabilních je pouze 20 procent diagnostikovaných nádorů, což v případě Plzně znamená třicet až čtyřicet zákroků ročně. Relativně novou metodou léčby je ireverzibilní elektroporace (IRE), která umožňuje zachovat důležité cévní a nervové struktury v okolí nádoru. Plzeňské pracoviště zatím provedlo první tři zákroky a s metodou, kterou lze operovat i nádory jater, zatím sbírá zkušenosti.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené