FOEDUS zpřístupňuje orgány pro transplantace
Zastupitelé mezinárodního projektu se sešli 20. října v Praze, aby jednali o jeho dalším fungování, tentokrát již bez finanční podpory z evropských fondů.
U zrodu tohoto projektu stálo od samého začátku české Koordinační středisko transplantací (KST), kterému byl díky mezinárodní prestiži, dobrým transplantačním výsledkům českých lékařů i šikovnosti českých IT firem svěřen klíčový prvek projektu – vytvoření počítačového programu, který rychle, bezpečně a jednoduše zprostředkuje mezinárodní výměnu orgánů. Ačkoli oficiálně byl projekt letos v létě ze strany EU ukončen, zainteresované země se pro jeho úspěšnost rozhodly v něm na vlastní náklady pokračovat. Bezkonkurenčně největším pozitivem jsou konkrétní výsledky ve formě zachráněných životů, kdy za pouhých 16 měsíců fungování zachránili lékaři 42 nemocných.
„Ani v současné době neumíme využít všechen potenciál dárců. Tento program znamená obrovskou naději nejen pro Česko, ale pro celou Evropu. Nelíbí se nám, že na našich čekacích listinách stále umírají lidé a možná 300 km za hranicemi je dárce, který by měl vhodný orgán, který právě tam nepotřebují, a u nás by zachránil život. Jen si to neumíme říci,“ vysvětlil v rámci mezinárodního setkání FOEDUS ředitel KST prof. MUDr. Miloš Adamec, CSc.
Právě zde se zrodila myšlenka dát „přebytečné orgány“ k dispozici kolegům do zahraničí. Je‑li dnes v některé ze zúčastněných zemí k dispozici orgán, pro který doma lékaři nemohou najít vhodného příjemce, vloží národní koordinátoři informace o něm do systému FOEDUS. Během několika vteřin se v počítačích a laptopech koordinačních center a na displejích smartphonů národních koordinátorů po celé Evropě objeví potřebné informace o orgánu.
„Máme permanentní nedostatek orgánů. Proto bylo naším cílem vytvořit internetovou platformu pro rychlé předávání informací. V Evropě nyní existují tři základní organizace pro výměnu orgánů k transplantacím. Náš FOEDUS má zatím devět zemí a věříme, že se jejich počet ještě zvýší. Nyní vyjednáváme s Velkou Británií, Běloruskem či Irskem,“ vysvětluje JUDr. Přemysl Frýda, zástupce ředitele KST.
„Itálie na tomto programu spolupracuje od samého počátku. Ve všech zemích máme nedostatek orgánů a každý z nás se snaží využít vše, co má k dispozici. Nicméně, občas se stane, že máme orgán, ale nemáme pro něj vhodného pacienta. Při jejich výměně chceme být maximálně transparentní a efektivní, a právě proto používáme FOEDUS. Typickým příkladem jsou dětská srdce. Každý z nás máme na čekacích listinách děti, ale kritickým faktorem pro transplantaci dětských srdcí je právě jejich velikost. Dochází pak k tomu, že i když máme k dispozici malé srdíčko, nemáme na naší čekací listině tak malé dítě, kterému bychom je mohli dát. Ale díky programu FOEDUS takovéto srdce můžeme efektivním, transparentním a bezpečným způsobem nabídnout do jiných evropských zemí,“ hodnotí spolupráci ředitel italského Národního transplantačního centra Alessandro Nanni Costa.
Využije se jen šestina orgánů
V rámci programu, který dnes zahrnuje dvě třetiny evropské populace, bylo dosud nabídnuto 260 orgánů. Potenciál je ale mnohem vyšší, stále je totiž využita jen šestina nabízených orgánů. Jedním z důvodů je časová a organizační náročnost. „Například srdce má čas, po který může být mimo tělo a krevní oběh, jen čtyři hodiny, proto je technicky nemožné, aby si například chirurgové ze Slovenska stihli doletět na jih Španělska, tam srdce odebrali a vrátili se s ním na operační sál do Bratislavy,“ vysvětluje Přemysl Frýda s tím, že šestina je v současné době zřejmě reálná hranice možností a spíše jde o to, aby rostl celkový počet nabídek, čímž poroste i tento podíl.
„Již před 11 lety, kdy jsme zakládali KST, byla snaha vyměňovat si orgány nejen v rámci republiky ale i s cizinou. Tenkrát jsme odmítli vstoupit do Eurotransplantu, což si myslím, že bylo dobré rozhodnutí. V tomto programu je osm zemí, avšak myslím si, že je tam určitá importní protektivita jedné země, která z těch ostatních stahuje orgány. My jsme měli obavu, že by naši pacienti dávali orgány do zahraničí, za což by sice bylo určité finanční pokrytí, ale naše čekatele bychom neuspokojili,“ domnívá se MUDr. Martin Holcát, náměstek pro léčebně preventivní péči FN v Motole.
Eurotransplant funguje jako soukromá organizace s jedním centrem pro osm zemí, která požaduje za každého pacienta tisíc eur. Oproti tomu v rámci FOEDUS fungují v jednotlivých zemích státní transplantační agentury a každý si organizuje program sám s tím, že přebytek je využitelný v jiných státech. Domácí pacienti tak mají jistotu, že organizace funguje v jejich prospěch.
V letošním roce jen ve FN v Motole provedli již 38 transplantací plic, ročně transplantují šest až osm dětských ledvin a pro tento rok byli vyhlášeni transplantačním centrem dětských srdcí. „V této oblasti zatím nemáme mnoho zkušeností, zatím za sebou máme jen osm transplantací. Je to ale dáno i tím, že pro tuto transplantaci není zase tolik pacientů a v ČR je bohužel velmi málo dárců. Právě proto vítáme možnost získat dětská srdce z ciziny, což se letos již v jednom případě stalo,“ uzavírá MUDr. Holcát.
Zdroj: MT