FDA varuje před chlorhexidinem
Ačkoli je výskyt závažných alergických reakcí u těchto produktů vzácný, počet hlášení o těchto nežádoucích účincích se podle úřadu v posledních několika letech zvýšil.
FDA proto žádá výrobce dezinfekčních přípravků obsahujících chlorhexidinglukonát, aby k příbalové informaci přidali varování o tomto riziku. Chlorhexidinglukonát je obsažen v přípravcích prodávaných v lékárnách i bez receptu, které jsou určeny k čištění a k přípravě pokožky před operací nebo před injekcí, aby se snížilo riziko kožní infekce. Tyto produkty jsou k dispozici ve formě tamponů, ubrousků apod. a jsou k dostání pod několika různými obchodními názvy i v generických verzích.
Varování před těmito reakcemi obsahují již etikety nebo příbalové letáky u ústních prostředků, které jsou určeny k prevenci či zmírnění onemocnění periodontu.
FDA má od roku 1969 do dnešní doby hlášeno 52 případů anafylaktické reakce po použití přípravků s chlorhexidinglukonátem aplikovaných na kůži. Z toho přes 20 případů bylo hlášeno po roce 2010.
Podle FDA šlo o závažné případy, které musely být řešeny na emergentním oddělení či hospitalizací. Dva případy skončily letálně.
FDA doporučuje poskytovatelům zdravotní péče, aby se pacientů dotazovali před použitím či preskripcí antiseptického přípravku, zda někdy měli alergickou reakci na kterékoli antiseptikum obsahující chlorhexidinglukonát. Pacienti by také měli být poučeni, aby ihned vyhledali lékařskou pomoc, pokud by při používání těchto produktů zaznamenali příznaky alergické reakce.
Poskytovatelé zdravotní péče by podle FDA také měli zvážit použití alternativních antiseptik, například povidon-jodu, alkoholu, benzalkoniumchloridu, benzethoniumchloridu nebo parachlorometaxylenolu (pCMX) v případě jakéhokoliv podezření na alergii na chlorhexidin glukonát.
Zdroj: MT