Přeskočit na obsah

Farmakolog: Pokud se povolí léčba konopím u dětí, tak výjimečně

Léčebné konopí by se nemělo uvolňovat k plošnému podávání u dětí. Pokud se jím budou léčit, tak jen zcela výjimečně, řekl profesor Jan Švihovec z Farmakologického ústavu 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Chystaná novela konopné vyhlášky rozšíří spektrum povolených druhů a zvýší měsíční limit pro pacienta z 30 na 180 gramů. Jako výjimečnou ji zřejmě povolí i u dětí. Dosud je povolena jen u dospělých, využívá se kvůli problémům s dodávkami zatím jen sporadicky.

"Z hlediska odborných společností je rozšíření podávání i na dětský věk kontroverzní. Zkušeností s dětskými pacienty je velmi málo a konkrétních publikací, které by opravňovaly uvolnění, ještě méně. A pokud jsou, tak velmi omezené spíše na jednotlivé případy, ale ne pro indikační oblast," vysvětlil člen předsednictva Purkyňovy lékařské společnosti Švihovec .

"Druhá námitka je, že existuje podezření, že konopí může zrychlovat, anebo u predisponovaných jedinců vyvolávat psychické změny, zejména v dětském věku, které mohou dlouhodobě přetrvávat," doplnil.

Právě kvůli tomu, že bezpečnost u dětí je velmi omezeně prokázána, doporučují odborné společnosti zatím léčbu konopím pro děti plošně neuvolňovat. Také ve světě je většinou přístup individualizovaný, pokud ho jako naprosto výjimečný země i pro děti povolují. "Co jsme zkusili zjistit, praktické podávání u dětí je velmi sporadické, a dokonce v řadě zemí není vůbec uvedeno," shrnul profesor.

Podle novely konopné vyhlášky, která by měla začít platit zřejmě od června, by mohli nově konopí předepisovat také dermatologové, oftalmologové či geriatři. Vedle inhalace a ústního podání by se konopí podávalo také zevně ve formě masti či balzámu. Pro děti se počítá jen se zevním podáním.

Léčbu konopím povoluje zákon v ČR už dva roky na zmírnění utrpení dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Počty léčených pacientů jsou zatím minimální. Lékaři mají na léčbu rozdílné názory, někteří ji podporují, jiní soudí, že mají dostatek klasických léčebných prostředků a konopí nepotřebují. Podle Švihovce je to tím, že lékaři mají pro celou řadu indikací jen velmi omezený zdroj ověřených informací, které by zhodnotily efekt léčby u většího počtu pacientů. "Takže pořád to zůstává spíše jako něco rezervního, když klasická terapie selže," řekl.

Konopí je jen na elektronický recept, pacienti ho tedy bez lékařského předpisu v lékárnách nemohou koupit. Dosavadní vyhláška povoluje jeden typ konopí, který dováží do ČR nizozemská firma. Rozšířením typů ho bude možné dovážet také z Izraele či Kanady. Smlouva s vítězem soutěže na českého pěstitele zatím podepsána není. Gram dovezeného konopí stojí v lékárnách kolem 300 Kč, český dodavatel zvítězil s cenou 68 Kč bez DPH. Pacientské organizace žádají, aby na léčbu přispívaly zdravotní pojišťovny.

ČTK

foto: Jupiter Images

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené