Přeskočit na obsah

ERS 2014: „Dýchej čistý vzduch“ a kontroverzní e‑cigarety

Na letošním, již 24. mezinárodním kongresu Evropské respirační společnosti ERS 2014, který se konal ve dnech 6. až 10. září v bavorském Mnichově, nebylo představeno mnoho nových revolučních léčivých přípravků, o to více času bylo na diskuse kolem léčebných protokolů, hlubší poznání problematiky, úvahy o tom, kudy by měly vést úpravy doporučených postupů u chronických plicních onemocnění. O pestrosti programu svědčí skutečnost, že k prezentaci bylo zařazeno více než 4 200 sdělení (ústních i posterů) s tématy jako tuberkulóza, plicní karcinom, znečištění vzduchu, personalizovaná medicína, kmenové buňky a rizikové faktory plicních onemocnění. K nejsledovanějším patřily přednášky o technologii elektronického nosu (e‑nose) k diagnostice fenotypů astmatu a k diagnóze plicního karcinomu, nejnovější výsledku výzkumu o účincích e‑cigaret a počátky plicních onemocnění dospělých v útlém věku.

„Dýchej čistý vzduch“

V průběhu ERS 2014 byla odstartována kampaň Zdravé plíce pro život (Healthy Lung for Life), která sdružuje nejen zdravotnické profesionály, ale také pacienty a veřejnost. Letošním tématem kampaně bylo motto: „Dýchej čistý vzduch“ (Breathe Clean Air) a na mnoha místech Mnichova se konaly happeningy, jejichž účastníci mohli získat informace o významu dýchání i absolvovat zdarma spirometrické vyšetření. Cílem kampaně je upozornit nejen laickou veřejnost na to, že bez okysličování krve v plicích není života, ale především veřejné instituce, politické a vládní úřady, zdravotní pojišťovny i zodpovědné jednotlivce, že znečištěný vzduch je jedním z nejdůležitějších rizikových faktorů pro vznik takových chorob, jako je plicní karcinom, astma (a to v důsledku dědičných epigenetických změn i v dalších generacích), CHOPN a dalších velmi vážných, život zkracujících nebo omezujících onemocnění.

Kolik nás zemře na respirační chorobu?

K dokreslení vážnosti problematiky byly uvedeny údaje hovořící o tom, že každé osmé úmrtí je způsobeno respiračním onemocněním, každý den zemře v Evropě téměř 1 000 lidí na CHOPN. Důležité je poznání, že většina respiračních onemocnění je preventabilní a kvalita vzduchu ovlivňuje život 100 % populace, a to včetně ještě nenarozených dětí.

V letošním roce se kampaň zabývala i otázkami kvality vzduchu uvnitř místností, kde žijeme. Je nutné dbát na správnou ventilaci čistého vzduchu, kontrolovat zdroje tepla využívající přímé spalování (kamna na všechny druhy paliv) a nedovolit kouření uvnitř místností, protože neexistuje bezpečný stupeň pasivního kouření.

Vzduch a plicní funkce

Nová studie ESCAPE, která porovnávala plicní funkce v závislosti na znečištění vzduchu, kde proband žije, potvrdila, že děti vyrůstající ve vzduchu znečištěném exhalacemi mají vyšší riziko snížení plicních funkcí a vzniku symptomů, jako je kašel nebo zánětlivá onemocnění dýchacích cest. Bylo též ověřeno, že plíce obézních jsou náchylnější k zánětlivým procesům, zřejmě pro prozánětlivý stav, který sama obezita představuje. Autoři studie ESCAPE Nicole Probst‑Hensch a Martin Adam (Swiss Tropical and Public Health Institute) se vyjádřili: „Studie jasně potvrdila, že Evropané dýchají vzduch rozdílné kvality. Zcela zásadní je průkaz, že znečištěný vzduch neškodí jen dětem, ale i dospělým (na rozdíl od názoru našeho prezidenta, který považuje kouření od 26 let za neškodné). Situace v EU není tak hrozivá jako v Číně nebo Indii, ale stále ne tak dobrá, aby nepoškozovala plicní funkce obyvatel Evropy.“

Podle odhadů WHO znečištěný vzduch v roce 2012 zapříčinil 7 milionů předčasných úmrtí (na světě), z čehož bylo 3,7 milionu úmrtí způsobeno znečištěným venkovním vzduchem.

Vyhlášení kampaně „Dýchej čistý vzduch“ navazuje na loňský oficiální křest Bílé knihy (The European Lung WHITE BOOK, Respiratory Helth and disease in Europe, vydala Evropská společnost pro respirační choroby a Evropská plicní nadace, 2013), v níž jsou shrnuta všechna zásadní data o respiračních chorobách. Letos se dočkala své české podoby, Zdraví plic v Evropě, která byla představena na 2. kongresu České pneumologické a ftizeologické společnosti v Olomouci.

Kolik stojí špatný vzduch?

Onemocnění respiračního traktu odčerpávají značný podíl z rozpočtu na zdravotní péči, náklady na jejich léčbu přesahují 380 miliard eur, z toho rakovina plic a CHOPN stojí přes 200 miliard eur. Přesné statistiky z ČR bohužel nejsou známy.

Následkem užívání tabáku každoročně zemře 700 tisíc Evropanů, z toho 18 tisíc Čechů. Podle MUDr. Vladimíra Koblížka (FN Hradec Králové) na světě zemře každoročně přes 600 tisíc nekuřáků v důsledku pasivního kouření. V tuzemsku je vystaveno kouření v domácnosti nebo na pracovišti přes 20 % občanů.

Rizikem je i špatné ovzduší a nezdravé pracovní prostředí. Odhadem 15 až 20 % všech případů astmatu u dospělých souvisí právě s pracovním prostředím. Expozice prachovým částicím, plynům, toxickým zplodinám nebo tabákovému kouři na pracovišti je příčinou 15 % všech případů nádorových onemocnění respiračního traktu u mužů a 5 % u žen.

Guidelines pro lékaře i pro vlády

Součástí osvětové kampaně za zdravé plíce je doporučení Evropské společnosti pro respirační choroby, které bylo 6. září 2014, v den vyhlášení kampaně „Dýchej čerstvý vzduch“, uveřejněno v European Respiratory Journal jako Deset zásad pro čistý vzduch. Tyto zásady byly vypracovány Výborem ERS pro životní prostředí a zdraví jako nástroj pro lékaře a další zdravotní pracovníky k prosazování ochrany čistého vzduchu coby základní potřeby občanů.

Podrobně na www.healthylungsforlife.org

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené