Přeskočit na obsah

E‑cigarety odvykání nepomáhají a zdraví škodí

E‑cigareta je zařízení, které bylo vyvinuto a patentováno v Číně v roce 2006. Do České republiky dorazila elektronická cigareta nedlouho poté, co byla v Číně patentována, a Česko se tak po Číně, Izraeli, Austrálii a Turecku stalo pátou zemí na světě, kde se elektronická cigareta začala distribuovat.

Přestože oficiální název je elektronická cigareta (e‑cigareta), jedná se funkcí o vaporizér. Nedochází ke spalování tabáku, ale vytváří se pára podobná tabákovému kouři, a to zahřátím kapalné náplně nazývané e‑liquid. Tuto páru pak kuřák elektronické cigarety vdechuje. Náplň elektronické cigarety, tedy e‑liquid, je většinou založena na propylenglykolu nebo glycerolu, případně směsi obou. Obsahuje aromatické látky (buď potravinářská aromata, nebo speciálně pro tento účel vytvořená aromata tabákových příchutí). V závislosti na receptuře může obsahovat menší procento vody, alkoholu a organických kyselin, v neposlední řadě i volitelné množství nikotinu. Množství nikotinu se obvykle uvádí v miligramech na jeden mililitr, což odpovídá přibližně desetinám procent. Běžné obsahy nikotinu v komerčních e‑liquidech jsou 0, 6, 8, 11, 16, 18 nebo 24 mg. EU plánuje od roku 2016 snížit maximální obsah nikotinu v náplních na 20 mg.

Takto vypadá klasický propagační text výrobců těchto náhražek: „E‑cigareta se užívá jako náhrada klasických cigaret tabákových. Elektronické cigarety pomohou žít zdravěji, protože v náplni nemusí být obsažen nikotin, neprodukují žádné zplodiny, dehet a jiné podobné škodlivé látky. Další výhodou je, že na přání uživatele může náplň e‑cigarety již zmíněný nikotin obsahovat. Základním složením chemických látek je pouze nezávadný propylenglykol, rostlinný glycerin a esence. E‑cigareta je též vhodná pro použití v nekuřáckém prostředí, může být také pomůckou pro ty, co chtějí kouření omezit. Nová e‑cigareta je také úsporná, šetří finanční výdaje.“

Stále více se ovšem zdá, že naděje kuřáků elektronických cigaret, a především reklamní prohlášení jejich výrobců, jsou v přímém rozporu se skutečností – e‑cigarety totiž ani nepomáhají při odvykání kouření, ani nejsou tak neškodné, jak tvrdí ti, kdo je vyrábějí a prodávají. A v USA tyto nové poznatky pravděpodobně změní i legislativu. Třebaže ještě v roce 2010 Nejvyšší soud neschválil pokus FDA regulovat e‑cigarety podobně jako tabákové produkty, nyní se očekává zásadní změna.

Podle studie vedené dr. Pamelou Lingovou (University of California, San Francisco), uveřejněné recentně v časopise JAMA Internal Medicine (Grana RA et al. A longitudinal analysis of electronic cigarette use and smoking cessation. JAMA Intern Med. DOI: 10.1001/jamainternmed.2014.187), totiž neměli mezi 949 kuřáky v průzkumu ti, kdo kouřili e‑cigarety, statisticky významně vyšší šanci se kuřáckého návyku zbavit. Ba dokonce ani počet vykouřených cigaret se jim nepodařilo snížit. Propagační aktivity tvrdící, že e‑cigarety jsou nejlepší pomůckou k zanechání kouření, tedy – ať neúmyslně, či záměrně – lžou. A jedním z prvních regulačních kroků FDA by tedy mělo být tato tvrzení v reklamě na e‑cigarety zakázat. Nicméně komentář ke studii Lingové a spol. (Katz MH. If only electronic cigarettes were effective smoking cessation devices. JAMA Intern Med. DOI: 10.1001/jamainternmed. 2014.167) upozorňuje, že její účastníci nebyli rozhodnuti aktivně skoncovat s kouřením a že soubor nebyl dostatečně velký na to, aby výsledky měly statistickou významnost.

Pokud jde o látky negativně ovlivňující zdraví, e‑cigarety sice neobsahují všechny karcinogenní látky, jaké vznikají spalováním tabáku, ale naprosto neškodné rozhodně nejsou – laboratoře provádějící analýzy pro FDA v nich potvrdily např. karcinogenní nitrosaminy nebo diethylenglykol (toxická látka s nasládlou chutí a prakticky bez zápachu, která se užívá jako rozpouštědlo či přísada nemrznoucích směsí). Varovné zprávy přinesla nedávno ve svém Morbidity and Mortality Weekly Report (MMRW) rovněž americká Centers for Disease Control and Prevention (CDC) v Atlantě, kam jsou hlášeny mj. i toxické účinky kouření (Chatham‑Stephens K et al. Calls to poison centers for exposures to electronic cigarettes – United States, September 2010–February 2014. MMRW. 2014;63:292–293). CDC totiž hlásí dramatický nárůst hlášených případů otrav z e‑cigaret a jejich nikotinových náplní; zatímco v roce 2010, kdy se s jejich monitorováním začalo, byl zaznamenán v průměru jeden případ za měsíc, letos je jich již 215. E‑cigarety tak dnes mají na svědomí více negativních zdravotních důsledků než klasické (58 vs. 36 %, p < 0,001). K nejčastěji hlášeným patří zvracení, nauzea a podráždění očí, ale byla zaznamenána i jedna sebevražda pomocí intravenózní injekce nikotinové náplně e‑cigarety. Varující je rovněž to, že více než polovina těchto případů se týkala mladých lidí a dokonce dětí, u nichž může mít náplň s vyšším obsahem nikotinu, která není v domácnosti dostatečně bezpečně uložena, až fatální následky.

To vše je tedy dalším důvodem k přísnější regulaci e‑cigaret a náplní do nich, která se chystá v USA. Když vidíme masivní přibývání prodejen těchto výrobků v našich ulicích, nabízí se otázka – budeme v přijímání potřebných regulací stejně rychlí, jako jsme byli v zavádění jejich distribuce?

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené