Ebola se podle amerických vědců nebude šířit vzduchem
Při slyšení v americkém Kongresu to ve středu prohlásil americký vědec Anthony Fauci, šéf oddělení pro alergie a nakažlivé choroby amerického Národního ústavu zdraví (NIH).
Američtí vědci podle Fauciho detailně virus zkoumají, aby zachytili jeho případné mutace. Ebola už zabila nejméně 2400 lidí, hlavně v Libérii, Sieře Leone a Guineji, virus se rozšířil i do Nigérie a Senegalu. Genetické změny zvyšující ohrožení ale podle amerického vědce nejsou velkým zdrojem obav.
Ebola se šíří kontaktem s tělními tekutinami nemocného. S postupem epidemie se ale objevují otázky, zda se virus nemůže změnit a stát se ještě nakažlivějším.
Podle Fauciho viry při množení neustále mutují. Většina změn je ale neškodná nebo nevýznamná, jejich biologické charakteristiky se při nich nemění. Někdy tyto mutace mohou virus oslabit nebo naopak posílit, mohou i ovlivnit potenciál jejich šíření.
"Případy, kdy by virus kompletně změnil způsob svého šíření, jsou ale velmi, velmi vzácné," řekl Fauci. Zároveň ale zdůraznil, že to není zcela vyloučené. "Lidé možná řeknou, že nebezpečí zlehčuji, ale není to pravda," ujistil americké poslance vědec.
ČTK
Zdroj: ČTK