Přeskočit na obsah

Doporučením lékaře se neřídí třetina diabetiků, na jejich edukaci se zaměří nový portál Dialiga.cz

To vše zásadně zhoršuje možnosti kompenzace diabetu a zvyšuje výdaje na léčbu komplikací. Ročně jde na léčbu diabetu, včetně sociálních nákladů, 30 miliard korun. Pokud by všichni diabetici dodržovali léčbu, pojišťovny by ušetřily 900 milionů korun každý rok. K edukaci pacientů a podpoře jejich aktivního přístupu k léčbě byl ve středu spuštěn nový internetový portál a zároveň facebooková stránka Dialiga cz.

„Diabetes zatím neumíme vyléčit, a proto je klíčové jej správně kompenzovat. Z našich dlouhodobých šetření bohužel vyplývá, že uspokojivé hladiny glykovaného hemoglobinu, který je hlavním ukazatelem správné kontroly onemocnění, nedosahuje ani polovina diabetiků s cukrovkou druhého typu,“ řekl novinářům přednosta interní kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol a předseda Diabetické asociace ČR profesor MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA.

„Pokud by hypoteticky všichni pacienti svůj diabetes správně kompenzovali, dokázali bychom každý rok předejít stovkám úmrtí, infarktů, amputací, selhání ledvin nebo ztrátám zraku a dalším komplikacím, které postihují nedostatečně kompenzované pacienty,“ uvedl.

Podle reprezentativního průzkumu, který mezi pacienty a diabetology v ČR provedla v říjnu společnost QuintilesIMS, nezná 32,7 procenta pacientů svou hladinu glykovaného hemoglobinu, 33,9 procenta se léčebnými doporučeními svého lékaře řídí jen částečně nebo vůbec. Správnou životosprávu a dietní doporučení dodržuje jen částečně nebo vůbec 35,6 procenta diabetiků.

Byť je změna pacientova životního stylu, zejména úbytek váhy, klíčovou podmínkou úspěchu léčby, čeští diabetici kladou příliš velký díl zodpovědnosti na lékaře. V průzkumu 46 procent dotázaných pacientů uvedlo, že na jejich kompenzaci má podíl lékař a jen 54 procent oni sami. Pacienti příliš nevnímali ani doporučení svého lékaře, 42,2 procenta uvedlo, že je lékař neinformoval o nutnosti měřit si individuálně hladinu glykovaného hemoglobinu, a tím spolupracovat na léčbě.

„Vedle moderních antidiabetik je klíčovou podmínkou úspěšné léčby změna životního stylu pacienta a jeho proaktivní přístup k léčbě. Edukace hraje v tomto smyslu zásadní roli,“ řekl realizátor projektu Dialiga.cz, předseda sdružení Diacetrum a lékař interní kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol MUDr. Jan Brož. Nový internetový portál by podle něj měly podchytit aktivnější část diabetických pacientů a vytvořit z nich funkční komunitu, které bude v proaktivním přístupu a změně životního stylu motivovat sama sebe, ale i ostatní.

Dialiga.cz má ambici stát se průvodcem pacientům a jejich rodinám při hledání odborně zaštítěných informací o léčbě a zároveň přitáhnout lifestylově zpracovanými texty srozumitelnými laikům ty pacienty, kteří zatím kompenzaci diabetu nezvládají . Dialiga cílí na skupinu 50+ , která mezi pacienty s diabetem druhého typu dominuje a ve stále větší míře je také přítomna na sociálních sítích. Ambicí portálu je v průběhu roku 2017 vytvořit komunitu 10.000+ pravidelných návštěvníků.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené