Do Prahy přijíždějí špičky světové interny
S jakými záměry jste do přípravy tohoto setkání vstupovali?
Především jsme chtěli navázat na kongres Evropské federace interní medicíny (EFIM), který jsme organizovali před rokem. Tato akce byla úspěšná, přijelo na ni dvakrát až třikrát více účastníků než při minulých ročnících. Navíc pak mnoho kolegů říkalo, že by rádi byli v Praze také, ale kvůli jiným povinnostem nemohli. Měli jsme tedy na čem stavět a bylo by podle nás škoda nepokračovat a nevyužít této příležitosti k další propagaci české interny.
Jde o jednorázovou akci?
To teprve uvidíme podle toho, jak kongres dopadne. Je ale opravdu možné, že zakládáme novou tradici.
Na EFIM se podařilo získat přednášející, kteří v rámci svého užšího odborného zájmu představují světové špičky. Je možné podobně silnou sestavu do Prahy přilákat v relativně krátkém intervalu znovu?
Překvapivě ano, dokonce bych řekl, že program PEDIM je v tomto směru ještě atraktivnější program EFIM – a ten byl podle mého názoru skutečně mimořádný. Je to opravdu až neuvěřitelné, jak se podařilo oslovit opravdu špičkové odborníky z jednotlivých oblastí vnitřního lékařství. Pro mě jsou pochopitelně nejbližší kolegové, kteří se věnují problematice aterosklerózy a preventivní kardiologie. Velmi se tedy těším, že z Austrálie přijede profesor Philip Barter, který je předsedou International Atherosclerosis Society. Podobně zaměřený je Antonio M. Gotto, bývalý prezident American Heart Association. I jinde ale platí, že co přednáška, to významné jméno. V oblasti hypertenze přijede profesor Peter M. Nielsson, sekretář Evropské společnosti pro hypertenzi, v oblasti endokrinologie profesor Klaus Parhofer z Mnichova. Z Francie dorazí Jean‑Charles Fruchart, specialista na reziduální riziko, kterého mnoho našich lékařů bude znát z jeho častých návštěv České republiky. Další významnou osobností je profesor Florian Lordick, to je zase pojem pro onkology. Samozřejmě budou tady i významní čeští přednášející, například prof. Petr Widimský. Jsme opravdu velmi rádi, že přivítáme profesorku Ivicu Lazurovou, předsedkyni Slovenské internistické společnosti, a určitě bych mohl ještě pokračovat…
A kdo bude v auditoriu?
Už teď máme přihlášky snad ze všech kontinentů, podobně jako na EFIM. Možná jsme trochu podcenili propagaci mezi českými kolegy. Jde o mezinárodní kongres se vším všudy, což s sebou přináší své nároky na organizaci a logistiku – a tomu bohužel musí odpovídat i kongresový poplatek. To může být pro české účastníky limitující. Nyní jsme ale zjistili, že se nám podaří snížit platbu pro tuzemské lékaře na 190 eur. Myslím, že suma okolo pěti tisíc korun je velmi atraktivní vzhledem k tomu, co kongres nabízí.
Kdo by tedy podle vás měl této nabídky využít?
O všeobecných internistech není pochyb. Myslím ale, že přemýšliví praktičtí lékaři také budou spokojeni. Specialisté z oblasti endokrinologie, diabetologie, nefrologie nebo revmatologie najdou svůj specializovaný blok, ale určitě je obohatí i příbuzná témata. Široce pokrytá bude kardiologie, především ta neintervenční.
A pokud jde o aktivní účast?
Ještě stále je otevřena možnost pro přihlašování abstrakt, ta byla posunuta až do 20. července. I tady bychom uvítali větší zájem českých kolegů. Myslím, že zvláště pro mladé lékaře je to dost unikátní příležitost – mohli by svou práci prezentovat na významném kongresu, samozřejmě v angličtině, ale přece jen v domácím prostředí. I proto je pro mladé internisty vyčleněn zvláštní blok.
PEDIM vyplňuje volné místo v internistickém kalendáři, další velká evropská akce je až v říjnu 2015 v Moskvě. Jinak ale v tu dobu evropská kongresová sezóna vrcholí. Nebude to s vaším programem kolidovat?
Naopak se to snažíme co nejvíce využít. Pár dní před pražským kongresem ve Vídni skončí zasedání Evropské společnosti pro studium diabetu, určitě chceme, aby nové poznatky, které tam zaznějí, nějakým způsobem rezonovaly i u nás. To samé platí pro kongres Evropské kardiologické společnosti, který probíhá na přelomu srpna a září v Barceloně. Budeme mít tedy více než dva týdny na to, abychom nejvýznamnější sdělení nějak zpracovali a v přehledné formě shrnuli v Praze.
Co vy sám si od této části programu slibujete?
Podle mě je teď neobyčejně živý vývoj u nových hypolipidemik. Po letech, kdy se toho dělo velmi málo, máme velmi pravděpodobně před sebou zlom. Především monoklonální protilátky blokující PCSK9 mají dle všeho budoucnost. I proto na PEDIM bude speciální workshop zaměřený na familiární hypercholesterolémii. I těžší formy této poruchy bude možné těmito novými léky nejenom léčit, ale dostat je prakticky pod kontrolu. Cílem workshopu je pomoci při tvorbě společného nadnárodního screeningového programu pro vyhledávání těchto pacientů. Čeští odborníci jsou v tomto úsilí mimořádně úspěšní, jak vyplývá z registru MedPed. Předpokládaná prevalence je v České republice zhruba 20 000 osob, zatím se jich podařilo diagnostikovat zhruba třetinu, což je v mezinárodním srovnání skutečně hodně.
Zdroj: Medical Tribune