Přeskočit na obsah

Dnes se koná kolokvium o novém pojetí onkologické léčby

Onkologická onemocnění stojí Česko ročně 8,3 miliardy korun, je v tom zahrnuta léčba, pracovní neschopnost a invalidita těch, kteří zhoubný nádor mají. Ročně je nemoc zjištěna u 77.000 Češek a Čechů, každý rok jich na rakovinu 27.000 zemře. Celkově žije v ČR téměř půl milionu lidí, kteří karcinom měli nebo mají. Na čtvrtém pražském mezioborovém onkologickém kolokviu jednají odborníci dnes a v pátek o tom, jak co nejlépe onkologické pacienty léčit.

Nové pojetí onkologické léčby se podle předsedy kolokvia profesora Luboše Petruželky zaměřuje na individualizaci pro každého nemocného a pro každý nádor podle genové charakteristiky nádorové nemoci i genové výbavy pacienta. Velký pokrok přinesla moderní cílená léčba, pokud se podá pacientovi, který z ní skutečně může mít užitek, řekl.

Šance nemocných na vyléčení či dlouhodobé přežití podle profesora rostou. Během posledních dvou let se objevilo mnoho nových cílených léků, třeba na Ca ledviny, prsu, prostaty, plic nebo kožní nádory. Některé známé léky se začaly používat v nových indikacích, popsal pokrok profesor.

V loňském roce byl opět potvrzen význam endoskopického vyšetření ve screeningu Ca tlustého střeva a Ca plic. Ukázalo se, že pro odhalení Ca plic je neúčinný rentgen plic, naopak jako slibné se ukazuje využití CT pro screening nejvíc ohrožených skupin, uvedl.

Setkávání odborníků na kolokviu pomáhá podle členky organizačního výboru primářky Jany Prausové sjednotit pohled na vedení a cíl terapie. Naplňuje moderní trend, tedy léčba na míru každému pacientovi.

Loni poprvé se na kolokviu konalo setkání lékařů pracujících mimo onkologická centra pod patronátem předsedy České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka. Během roku se setkání několikrát zopakovala. Na letošním setkání odstartuje speciální vzdělávací program pro tyto lékaře.

"V rámci velkých center už delší dobu multioborová spolupráce běží. Nám jde o to, aby se do této spolupráce zapojili více také lékaři onkologové a odborníci z menších pracovišť, která by se měla napojit na komplexní onkologická centra tak, aby pacienti, kteří potřebují nákladnou léčbu, se k ní opravdu všichni dostali," shrnula Prausová.

ČTK

Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené