Přeskočit na obsah

Dialog o reálném postavení konopí v praxi zahájen

V sobotu 7. března 2015 byla v Praze zakončena čtyřdenní mezinárodní odborná konference s názvem Léčebné konopí a kanabinoidy: politika, věda a léčebná praxe. Akce takového rozsahu se konala v zemích střední a východní Evropy poprvé.

„Konference měla především zahájit vzdělávání českých zdravotníků v tom, jak konopí užívat, komu a jak je nasazovat a dávkovat. Současně jsme odstartovali proces, na jehož konci budou vyškolení čeští zdravotníci, kteří se budou nadále intenzivně vzdělávat. Prokázalo se, že pacienti i lékaři zájem o používání konopí k léčbě sdílejí a že existuje rozsáhlá vědecká literatura dokazující, že konopí je účinné léčivo pro symptomatickou léčbu řady nemocí a v budoucnu možná i pro léčbu kurativní. Nad plán vznikla mezinárodní organizace pacientů pro léčbu konopím založená zástupci pacientských organizací ze čtrnácti zemí. Dá se říci, že se nekonala žádná revoluce, ale učinil se další edukační, politický, medicínský a sociální krok vedoucí k návratu České republiky mezi země pracující s kanabinoidy, ke kterým ještě před čtyřiceti lety patřila,“ shrnul význam konference Tomáš Zábranský, ředitel společnosti ResAd, která byla jejím hlavním pořadatelem.

Konference přiměla k dialogu všechny zainteresované složky zodpovědné za to, aby se konopí v České republice dostalo až k pacientům. Hovořilo se i o společenském a mezinárodněpolitickém kontextu. Profesor Kazatchkine, zvláštní vyslanec generálního tajemníka OSN a komisař Globální komise pro drogovou politiku, upozornil na to, že se po celém světě v současnosti bouřlivě diskutuje o protidrogové politice, ale tyto diskuse jsou mnohdy ideologicky zkreslené. Proto ocenil, že se pražská konference nebude zabývat ideologií, ale skutečnou vědou založenou na důkazech. Konferenci podpořily profesní organizace ČLS JEP, ČLeK a ČAS, které ji garantovaly a zařadily do svého programu kontinuálního vzdělávání. Právě v nedostatečné edukaci a orientaci odborníků v problematice užívání konopí pro léčbu spatřují organizátoři konference jeden z hlavních důvodů, proč se konopí u nás používá k léčbě jen minimálně. Od prosince 2014 do února letošního roku získalo elektronický recept na konopí pouze deset pacientů, ale k léčbě jsou jich akutně indikovány nejméně tři tisíce. Za tímto stavem rozhodně nestojí nezájem zdravotníků. „O konferenci byl obrovský zájem, již před zahájením bylo plně obsazeno. Jsem rád, že zdravotničtí odborníci projevili o moderní způsob léčby zájem v takové míře,“ řekl MUDr. Zábranský.

V neposlední řadě konference umožnila výměnu zkušeností na mezinárodní úrovni. Zemí, od které bychom se v budoucnu mohli mnohé přiučit, je Izrael, jenž má nejen podíl na zásadních vědeckých objevech souvisejících s konopím, ale i fungující systém jeho distribuce směrem k pacientům. Spolupráce ČR s Izraelem se v této oblasti úspěšně rozvíjí a nás může těšit, že v Izraeli působí i vědec s českými kořeny doc. Lumír Ondřej Hanuš, jenž se podílel na objevu endokanabinoidů. Kromě něj byli hlavními hosty profesor Raphael Mechoulam, objevitel struktury a syntézy THC (nejznámějšího, psychotropního kanabinoidu), doktor Yehuda Baruch, zakladatel programu léčebného konopí v Izraeli, již citovaný profesor Michel Kazatchkine a další významní hosté. Konference probíhala pod patronátem ministra zdravotnictví ČR MUDr. Svatopluka Němečka, jenž také přednesl úvodní řeč.

Proč se (stále) zabývat konopím

Profesor Mechoulam, který společně s prof. Jechielem Gaonim v roce 1964 popsal strukturu, syntézu a izolaci tetrahydrokanabiolu, připomněl, proč je tak důležité věnovat se vědeckému zkoumání látek obsažených v konopí a mechanismu jejich působení. Klíčem k vysvětlení účinků konopí je objev endogenních kanabinoidů, anandamidu a 2‑AG, k němuž v roce 1992 přispěl i docent Hanuš. Endokanabinoidy se vážou na kanabinoidní receptory a mohou být zodpovědné za celou řadu nemocí. „Do této doby jsme neznali žádný jiný systém, který by byl obsažen v lidském těle a zapojoval se do tvorby vnitřní rovnováhy takto univerzálně. Proto tedy fytokanabinoidy obsažné v konopí, které se vážou na stejné receptory a mají stejné účinky, můžeme používat v tak širokém spektru nemocí. Univerzalita endokanabinoidního systému skýtá naději, že v budoucnosti nebudeme kanabinoidy používat jen symptomaticky, ale také kauzálně,“ řekl prof. Mechoulam a dodal: „Zatím o kauzální léčbě sbíráme informace. Kanabinoidy i fytokanabioidy pravděpodobně zasahují na úrovni DNA. V in vitro pokusech vidíme, že některé kanabinoidy dokáží opravit defekty DNA. Jestli se to podaří prokázat na humánní úrovni, tedy ‚naživo v lidském těle‘, bude to znamenat průlom v léčbě celé řady nemocí.“

Ministerstvo zdravotnictví je připraveno podpořit edukaci lékařů v Izraeli

Ačkoliv se s výzkumem konopí v České republice začalo již v padesátých letech na Lékařské fakultě v Olomouci, byla jeho kontinuita přerušena a výsledky se nepodařilo přenést do širší lékařské praxe. Výzkum na mezinárodní úrovni se však nezastavil, ba právě naopak, i s českým přispěním se posouval kupředu. Našim lékařům přesto chybějí základní znalosti o dávkování a možnostech podání přípravků z konopí, které jsou specifické, lékárníkům zase dispenzační minimum potřebné k jejich výdeji. I to by se mělo v nejbližší době změnit. Ministr zdravotnictví účastníky konference informoval o podpoře vzdělávacího kurikula vznikajícího na základě spolupráce s izraelskými partnery na podkladě uzavření dohod obou vlád na podzim loňského roku.

„Vypisujeme soutěž o stipendia pro šest českých zdravotníků, kteří se zúčastní třítýdenního kursu a stáží na specializovaných pracovištích používajících k léčbě konopí rutinně a jsou v této léčbě celosvětovými lídry. Ministerstvo rovněž vítá myšlenku vzniku odborné společnosti ČLS JEP, která by se stala garantem kvality a dalšího rozvíjení léčby konopím a výzkumu,“ řekl Němeček.

Novelizace konopné vyhlášky všechny problémy s dostupností nevyřeší

Mezi další důvody špatné dostupnosti konopí českým pacientům patří i omezení zakotvená v současné legislativě, zejména v prováděcí vyhlášce č. 221/2013 Sb. k zákonu č. 50/2013 Sb., která upravuje podmínky předepsání, přípravy, výdeje a použití individuálně připravovaného léčivého přípravku s obsahem konopí pro léčebné použití. Tato vyhláška připouští pouze čtyři druhy konopí pro léčebné použití, což znamená, že do Česka je fakticky schopna konopí dodávat jen jedna nizozemská firma.

Dále vyhláška omezuje maximální měsíční dávku konopí na 30 g, v praxi pro většinu pacientů nedostatečnou a neúčinnou. Určuje také indikace, specializovanou způsobilost předepisujícího lékaře a věk pacienta, jenž podle vyhlášky musí být starší 18 let.

Vyhláška byla předmětem kritiky řady odborníků, ale už je připravena její novelizace. Platnost se očekává od června. Hlavní změnou bude navýšení maximální dovolené měsíční dávky z 30 g na 180 g na pacienta a povolení dalších druhů konopí vhodných pro léčebné účely. Kromě Nizozemska by mohlo být konopí dovezeno i z Izraele, Kanady, USA a dalších zemí, zapojí se i domácí pěstitelé – zákon předpokládá, že jich bude mezi třemi a deseti.

Samostatnou kapitolou je cena konopí v lékárně a úhrada zdravotní pojišťovnou. Za předpokladu, že bude konopná vyhláška novelizována, ale nedojde ke změně ceny a úhrady, stanou se ekonomické faktory největší překážkou dostupnosti konopí koncovému uživateli. Převážná většina potenciálních pacientů patří mezi dlouhodobě nemocné, invalidizované, sociálně slabé, s minimální možností si na léčbu přispívat, a to i za předpokladu, že by konkurence mezi dodavateli ceny konopí snížila. Gram konopí dnes stojí v lékárně přes 300 korun a léčba není hrazena zdravotními pojišťovnami. „Z podnětu pacientských organizací se chystáme znovu otevřít otázku úhrady léčby z prostředků z veřejného zdravotního pojištění,“ sdělil ministr Němeček.

Po odstranění bariér v dostupnosti konopí pro léčbu volají odborníci, zástupci nemocných i samotní pacienti, v České republice sdružení do pacientského spolku pro léčbu konopím KOPAC. V průběhu konference byla založena Mezinárodní koalice pacientů pro léčebné konopí (International Medical Cannabis Patient Coalition, IMCPC), sdružující jednak současné pacienty léčby s využitím konopí, jednak ty, kteří se chtějí léčit prostřednictvím konopí, ale nemají k němu legální přístup. Její signatáři (kromě jiného) požadují, aby konopí bylo vyňato z úmluv OSN o omamných látkách a aby bylo zpřístupněno všem, kterým může pomoci v léčbě jejich nemoci nebo v potírání symptomů.

 

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené