Přeskočit na obsah

Deprese a plodnost žen

 

Data pro studii byla získávána v rámci projektu Pregnancy Study Online (PRESTO), který je zacílen na odhalování příčin neplodnosti. Účastníci projektu udávají kromě jiných dat i informace o příznacích duševní deprese a o případné léčbě. Pro potřeby studie byly získány údaje od více než 2 100 žen ve věku od 21 do 45 let plánujících mateřství. Celkově mělo někdy v životě diagnostikovány deprese 22 procent účastnic průzkumu, 17,2 procenta žen užívalo v minulosti antidepresiva a 10,3 procenta užívalo tyto léky v době, kdy se zapojily do projektu PRESTO. Pacientky, které se právě léčily z depresí, měly pravděpodobnost otěhotnění sníženou stejně jako pacientky s neléčenými depresemi. Ve studii se tedy nepotvrdil dříve pozorovaný negativní efekt antidepresiv na plodnost žen.

Studie neodhalila příčinu snížené plodnosti u žen trpících depresemi. Autoři se domnívají, že deprese jsou provázeny dysregulací hypothalamo‑hypofyzárně‑adrenální osy, a to může mít negativní dopad na plodnost. Neplodností trpí v USA deset až patnáct procent párů a ženy v reprodukčním věku jsou postiženy depresemi a úzkostnými stavy častěji než ženy jiných věkových kategorií.

V rámci studie byly odhaleny některé další zajímavé souvislosti. Prokázal se například negativní vliv užívání benzodiazepinů na plodnost žen. Naopak ženy, které v minulosti užívaly selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, měly vyšší šance na otěhotnění bez ohledu na to, jak silnými depresemi trpěly. Podle autorů studie jde v tomto případě o dlouhodobý pozitivní efekt léků na psychiku a neurobiologii pacientek.

„Psychotropní medikace sama o sobě nesnižuje pravděpodobnost otěhotnění,“ říká Yael Nillni. „Naopak, středně těžké až vážné duševní deprese mohou oddálit otěhotnění bez ohledu na probíhající léčbu.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené