Přeskočit na obsah

Další pokroky v léčbě plicního karcinomu

Studie LUX‑Lung 6 s 364 pacienty (s pokročilým NSCLC s EGFR mutací) prokázala, že afatinib prodlužuje dobu do progrese onemocnění téměř na jeden rok, což je dvojnásobek doby do progrese (PSF) u chemoterapie (gemcitabin/cisplatina). K těmto výsledkům dospěla komise nezávislých odborníků na základě revize dat, která udávají PSF u afatinibu 11,0 měsíce a u chemoterapie 5,6 měsíce. Navíc 47 % pacientů léčených afatinibem žilo bez progrese po celý rok, čehož však bylo dosaženo jen u 2 % pacientů na chemoterapii.

Studie LUX‑Lung 6 je druhou studií fáze III s afatinibem po studii LUX‑Lung 3. Výsledky obou studií jsou konzistentní a svědčí pro superioritu afatinibu u pacientů s pokročilým NSCLC s mutací EGFR v porovnání s chemoterapií. Studie LUX‑Lung 3 zahrnovala 345 pacientů a prokázala u afatinibu PFS 11,1 měsíce, zatímco u léčby pemetrexedem s cisplatinou PFS činil 6,9 měsíce.

V obou studiích vedla léčba afatinibem podle hodnocení nezávislé komise k zmenšení nádoru u dvou třetin pacientů (zhruba v 66,9 %), zatímco u gemcitabinu s cisplatinou pouze ve 23 %. Zmenšení nádoru způsobilo u nemocných zmírnění příznaků, jako je kašel, dušnost a bolest. Zároveň kvalita života (měřená standardizovaným dotazníkem) byla u pacientů léčených afatinibem vyšší v porovnání s gemcitabinem/cisplatinou.

Nejčastější nežádoucí účinky, které se vyskytovaly u afatinibu, byly kožní exantém (14,2 %), průjem (5,4 %) a stomatitida/ mukozitida (5,4 %). Tyto projevy byly předvídatelné, zvládnutelné a přechodné. U chemoterapie se vyskytla neutropenie (17,7 %), zvracení (15,9 %) a leukopenie (13,3 %). Přerušení léčby pro nežádoucí účinky nastalo u 5,9 % pacientů léčených afatinibem a ve 39,8 % případů chemoterapie. Afatinib je ireverzibilní blokátor receptorů rodiny ErbB, který zcela přerušuje signální dráhu a proto zastavuje růst nádorové buňky, její dělení a migraci.

Na základě dosažených výsledků byla podána žádost o registraci jak k Evropské lékové agentuře (EMA), tak k americké FDA, která jí přidělila statut přednostního schvalování.

Trojnásobný inhibitor angiokináz se představuje

Další klinickou studií fáze III, která zkoumá účinky inovativní léčby NSCLC s histologickou strukturou adenokarcinomu, je LUME‑Lung 1. Hodnotí účinky nintedanibu (trojnásobný inhibitor angiokináz) u 1 314 pacientů s lokálně pokročilým a/nebo metastatickým adenokarcinomem plic, u nichž selhala předchozí iniciální chemoterapie zahrnující docetaxel. Přidáním nintedanibu se prodloužilo přežití (OS) o 2,3 měsíce oproti nemocným, jimž bylo k stávajícímu režimu s docetaxelem přidáno placebo. OS nemocných na chemoterapii činil ve studii 10,3 měsíce, nintedanib prodloužil OS na 12,6 měsíce.

Primárním cílem LUME‑Lung 1 byl PSF u NSCLC bez ohledu na histologii nádoru. Nintedanib s docetaxelem prokázal statisticky významně delší PSF oproti samotnému docetaxelu (3,4 měsíce vs. 2,7 měsíce). Nejčastějšími nežádoucími účinky byly v celé LUME‑ ‑Lung 1 gastrointestinální symptomy a zvýšení koncentrace jaterních enzymů. Všechny však byly zvládnutelné podpůrnou léčbou nebo redukcí dávky. Nežádoucí účinky byly častější v rameni s nintedanibem: nauzea 18 % (placebo) vs. 24 %, zvracení 9 % vs. 17 %, průjem 22 % vs. 42 % a zvýšení jaterních testů 8 % vs. 29 %. Přerušení léčby pro nežádoucí účinky bylo stejně četné v obou ramenech studie.

Nintedanib pravděpodobně nabídne novou léčebnou možnost pro nemocné s jinak velmi špatnou prognózou.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené