Přeskočit na obsah

Další pokrok v terapii plicního karcinomu

Výsledky klinické studie fáze III, LUX‑Lung 3, prokazují, že pacienti s plicním karcinomem, kteří v první linii léčby užívali nový ireversibilní blokátor receptorů rodiny ErbB, přípravek afatinib*, žili téměř rok bez progrese nádoru (doba do progrese [PFS] činila 11,1 měsíce). U pacientů léčených standardní chemoterapií (pemetrexed/ cisplatina) činila doba do progrese zhruba polovinu roku (PFS = 6,9 měsíce).

Velmi významné je, že u pacientů s nejčastější mutací (Del19 a L858R) receptoru pro epidermální růstový faktor (EGFR), která tvoří 90 % všech mutací, užívání afatinibu prodloužilo dobu do progrese až na 13,6 měsíce. U těchto pacientů se standardní chemoterapií však byla doba do progrese 6,9 měsíce.

Klinická studie LUX‑Lung 3 je hlavním kandidátem na registrační studii pro látku afatinib společnosti Boehringer Ingelheim a současně největší a nejrobustnější studií u pacientů s pokročilým plicním karcinomem s mutací EGFR (ErbB1). Primárním cílem studie byla doba do progrese (PFS).

„LUX‑Lung 3 nejenže dosáhla primárního cíle, ale navíc prokázala, že afatinib zejména u pacientů s nejčastější mutací EGFR v porovnání se standardní chemoterapií zdvojnásobil dobu do progrese,“ prohlásil profesor James Chih‑Hsin Yang, ředitel výzkumného centra z Tchaj‑wanu (Cancer Research Center, College of Medicine, National Taiwan University, Taipei) a hlavní řešitel studie LUX‑Lung 3. „Na základě účinnosti ověřené největší a nejrobustnější klinickou studií a ve spojení s novým mechanismem účinku se může stát afatinib nejcennější léčebnou možností pro tuto populaci pacientů.“

Oddálení progrese onemocnění u pacientů léčených afatinibem bylo provázené též zlepšením kvality života zmírněním příznaků choroby. Mnoho pacientů užívajících afatinib zaznamenalo ústup symptomů, jako jsou dušnost, kašel a bolest na hrudi. Afatinib také oddálil nástup těchto symptomů. Standardní dotazník měřící kvalitu života pacientů s onkologickým onemocněním prokázal významné zlepšení kvality života.

„Rádi vidíme, že do našeho širokého onkologického portfolia přibývá první látka s tak významným klinickým benefitem a výrazným terapeutickým potenciálem, která může účinně pomoci pacientům s plicním karcinomem nesoucím mutaci EGFR,“ říká profesor Klaus Dugi, senior viceprezident medicínského oddělení společnosti Boehringer Ingelheim. „Výsledky klinické studie LUX‑Lung 3 jsou velmi povzbudivé a naší snahou je přinést tento přípravek personalizované léčby pacientům co nejdříve.“

Nejčastějším nežádoucím účinkem při léčbě afatinibem byl průjem a kožní symptomy. Tyto nežádoucí účinky byly při inhibici EGFR očekávány a jsou v souladu s předchozími studiemi, jsou předvídatelné, léčebně zvládnutelné a přechodné.

Pro další ověření účinků afatinibu zahájila společnost Boehringer Ingelheim další dvě studie, které porovnávají afatinib s jinými přípravky cílené léčby. Obě studie v současnosti nabírají pacienty. LUX‑Lung 7 je studie fáze IIb, která porovnává afatinib s gefitinibem v první linii léčby u pacientů s nemalobuněčným plicním karcinomem s mutací EGFR. LUX‑Lung 8 je studie fáze III a porovnává účinky afatinibu s erlotinibem v druhé léčebné linii u dlaždicobuněčného plicního karcinomu.

Afatinib působí odlišným způsobem než jiné dostupné přípravky cílené léčby. Mechanismus účinku spočívá v ireversibilní blokádě rodiny receptorů ErbB. To znamená, že afatinib blokuje EGFR (ErbB1) stejně jako další receptory náležející k rodině receptorů ErbB, které jsou součástí signální dráhy umožňující nádorové buňce růst, metabolizovat a migrovat.

K ověření dalších očekávaných klinických účinků afatinibu byl spuštěn celý program studií LUX‑Lung.

Úplné údaje o studii obsahuje nejnovější ústní prezentace přednesená 4. června na 48. výročním kongresu Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO) v Chicagu.

Podrobnější informace o studii LUX‑Lung 3, včetně videozáznamu přednášek a odborných komentářů, lze najít na: www.thewhiteroom.info.

O studii LUX ‑Lung 3

Studie LUX‑Lung 3 je velká, randomizovaná, otevřená, registrační studie fáze III, která porovnává účinky afatinibu s dvěma chemoterapeutickými léky, pemetrexedem a cisplatinou v první léčebné linii u pacientů s pokročilým nemalobuněčným plicním karcinomem ve stadiu IIIb nebo IV, který nese mutaci receptoru pro epidermální růstový faktor (EGFR). Studie se účastnilo celkem 345 pacientů s nemalobuněčným plicním karcinomem s mutací EGFR. Studie LUX‑Lung 3 je do současnosti největší studií u pacientů s nemalobuněčným plicním karcinomem s mutací EGFR a první studie, která v této populaci použila pro porovnání účinků pemetrexed a cisplatinu.

Nežádoucí účinky afatinibu v LUX‑Lung 3 byly konzistentní s předchozími studiemi. Podle informací přednesených na kongresu byly ve studii nejčastější nežádoucí účinky s dvacetiprocentním rozdílem v četnosti mezi oběma větvemi následující:

\\ U pacientů léčených afatinibem: průjem (95,2 %), exantém/akné (89,1 %), stomatitis/ mucositis (72 %), paronychium (56,8 %), suchost kůže (29,3 %), nechutenství (20,5 %). Tyto nežádoucí účinky byly dobře léčebně zvládnutelné a přechodné.

\\ U pacientů léčených pemetrexedem a cisplatinou: nevolnost (65,8 %), nechutenství (53,2 %), únava (46,8 %), zvracení (42,3 %), neutropenie (31,5 %) a anémie (27,9 %).

O plicním karcinomu

Plicní karcinom je z celosvětového pohledu nejčastějším typem nádoru s nejvyšší mortalitou: Každým rokem přibude 1,6 milionu nových případů a toto onemocnění je příčinou 1,38 milionů úmrtí, což svědčí o jeho velmi špatné prognóze. Plicní karcinom je příčinou úmrtí v 18 % mezi všemi úmrtími na solidní nádory. Třináct procent všech nových případů karcinomu připadá na plicní karcinom. Kouření je hlavní příčinou vzniku tohoto onemocnění. Nejdůležitější pro úspěšnou léčbu pacientů s plicním karcinomem je časné testování mutace EGFR. Zhruba 10 až 15 % bělošské populace pacientů s nemalobuněčným plicním karcinomem a 40 % asijské má mutaci EGFR, v 90 % jde o Del19 nebo L858R.

O afatinibu

Afatinib je ireversibilní blokátor receptorů rodiny ErbB, který inhibuje přenos signálu všech kinázových receptorů rodiny ErbB.

Tato signální dráha má zásadní význam pro růst a šíření většiny nejinvazivnějších karcinomů a karcinomů s vysokou mortalitou (karcinom plic, prsu, hlavy a krku). Afatinib je v současnosti též zkoumán ve studiích fáze III u karcinomu prsu a hlavy a krku.

Boehringer Ingelheim a jeho aktivity v onkologii

Na základě zkušenosti z ostatních medicínských oborů (především pneumologie, kardiovaskulární medicíny, léčby metabolických chorob, neurologie, virologie a imunologie) postavila společnost Boehringer Ingelheim významný výzkumný projekt vývoje inovativních onkologických léčivých přípravků. Ve spolupráci s mezinárodní vědeckou komunitou a velkým počtem předních světových onkologických pracovišť při využití nejmodernějších technologií je ctí společnosti Boehringer Ingelheim vyvíjet škálu přípravků cílené léčby pro široké spektrum onkologických onemocnění.

V současnosti se onkologický výzkum společnosti Boehringer Ingelheim soustředí na tři oblasti: inhibici angiogeneze, inhibici signální dráhy a inhibici kináz buněčného cyklu.

Nintedanib* (BIBF 1120), inhibitor angiogeneze, je v současnosti zkoumán v klinické studii fáze III u nemalobuněčného karcinomu plic a karcinomu ovarií. Inhibitor buněčného cyklu z laboratoří společnosti Boehringer Ingelheim, volasertib*, inhibuje polo‑like kinázu 1 (Plk1). Tato látka je ve fázi II klinických studií u akutní myeloidní leukémie.

Vývoj nových onkologických léků představuje důležitý závazek společnosti Boehringer Ingelheim pro tuto léčebnou oblast.

Literatura:

1. Abstract no: LBA7500, LUX‑lung 3: A randomized, open‑label, phase III study of afatinib versus pemetrexed and cisplatin as first‑line treatment for patients with advanced adenocarcinoma of the lung harboring EGFR‑activating mutations. Oral Presentation at 48th Annual Meeting of the American Society of Clinical Oncology (ASCO) 2012.

2. Jang TW, et al, 2009. EGFR and KRAS Mutations in Patients With Adenocarcinoma of the Lung. The Korean Journal of Internal Medicine, March 24(1),pp48–54.

3. Ferlay J, et al. Estimates of worldwide burden of cancer in 2008: GLOBOCAN 2008. Int J Cancer 2010; EPub Ahead of print.

4. Cancer Research UK. UK lung cancer incidence. CancerStats – Key Facts 2009. [Online] Available at: http:// info.cancerresearchuk.org/cancerstats/types/lung/incidence/ [Last Accessed April 2009].

5. Allen J, et al. J Natl Compr Canc Netw 2008;6(3):285–293.

 

Medical Tribune     red

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené