CzechMed: V Evropě až 8 milionů pacientů s poraněním kůže
Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na nutnost komplexního přístupu k chronickému hojení ran. Statistiky OSN odhadují, že až 1 procento evropské populace, což představuje 6 – 8 milionů pacientů, trpí poraněním kůže, ke kterému došlo sekundárně v průběhu léčby. Náklady na léčbu dodatečných kožních defektů jsou odhadovány na 2 procenta rozpočtu zdravotnictví. Kde existuje prostor pro zvýšení efektivity léčby?
Důležitý je komplexní přístup k problematice hojení ran, protože pacienti se vyskytují jak v čekárnách praktických lékařů, tak u ošetřujícího personálu nemocnic, ale i v oblasti ošetřovatelství. Významná je prevence při dlouhodobých onemocněních nebo hospitalizacích, kde existuje vysoká pravděpodobnost vzniku poranění kůže. Nesmíme zapomínat ani na využívání moderních metod hojení ran všude tam, kde je to vhodné. „Poraněním kůže bychom měli hlavně předcházet a podporovat osvětu lékařské veřejnosti. Jen tak je možné dosáhnout úzké spolupráce odborníků, zlepšení léčebných postupů a změny zažitých postojů v oblasti hojení ran,“ upřesnil Johannes Georg Böttrich, zástupce EUCOMED.
Hojení ran v číslech
V sousedním Německu, kde chronickým poraněním kůže (např. otevřené rány na nohou, proleženiny, diabetická noha) trpí až 650 000 pacientů a toto číslo se každým rokem zvyšuje. Všechny druhy poranění kůže významně limitují pacienty, snižují kvalitu jejich života a v krajních případech život ohrožují. Následná léčba chronických poranění kůže představuje významný náklad v systému zdravotního pojištění. V Německu odhadují náklady na 5 miliard EUR. Velká Británie uvádí, že až 18 procent pacientů trpí proleženinami a náklady na léčbu si každoročně žádají 4 procenta rozpočtu, což představuje 4 miliardy GBP. V letech 2003 – 2008 bylo identifikováno 4 708 případů úmrtí v důsledku poranění kůže. V USA odhadují náklady spojené s léčbou proleženin na 11 miliard USD za rok.
(zdroj: www.woundsinternational.com)
Inovace přispívají k efektivitě ve zdravotnictví
Průmysl vyrábějící medicínské technologie je jedním z nejinovativnějších průmyslových odvětví. Jen 18 měsíců trvá výrobkový cyklus, než přijde verze nová, lepší a efektivnější. Takovou pružnost si žádá trh. „Navzdory krizi reinvestuje evropský průmysl medicínských technologií do výzkumu a vývoje až 6,3 procenta prostředků z prodejů, čili přibližně 3,8 miliardy eur ročně,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed.
Příklady využití moderních technologií v léčbě nebo prevenci poranění kůže:
1/ Vlhké hojení ran oproti tradiční léčbě snižuje náklady na léčbu a zvyšuje úspěšnost léčby.
2/ Moderní stomické pomůcky jsou efektivní.
Graf: Srovnání ročních nákladů na péči o stomického pacienta. Levý sloupec znázorňuje tradiční léčbu a pravý sloupec využívání moderní stomické pomůcky FLEXI-SEAL FMS.
Moderní způsob péče umožňuje dosahování až 40 % úspor nákladů. Snižuje se i množství komplikací (např. poranění kůže v místě stomie).
3/ Moderní stomické pomůcky zkvalitňují život pacientům a šetří práci ošetřujícímu personálu. Toaleta u pacienta bez dekubitu za pomoci 2 sester stojí 206,79Kč, při péči s dekubitem 306,79Kč. Zavedení stomie přijde na 7 000Kč. Jaká je tedy návratnost?
Stolice |
Bez dekubitu |
S dekubitem |
3x denně |
11,3 dnů |
7,6 dnů |
5x denně |
6,8 dnů |
4,5 dnů |
7x denně |
4,8 dnů |
3,2 dnů |
* * *
MUDr. Miroslav Palát
Prezident CzechMed
Zdroj: CzechMed