CzechMed: Infekce jako zabiják v EU, kterému lze předcházet
Podle European Centre for Disease Control (ECDC), která shromažďuje data za jednotlivé členské země EU, může být počet pacientů ještě vyšší. V jednotlivých členských zemích existuje odlišná metodika evidence, sběru a hlášení dat. Pokud chceme zvyšovat bezpečnost pacientů, jsou přesná a porovnatelná data nezbytnou podmínkou pro identifikaci rizikových oblastí a postupů.
Bezpečnost pacientů zahrnuje oblasti jako kvalitu péče, hygienické standardy, školení zdravotníků, vyšetření pacientů a posilování jejich role. „Domnívám se, že EU má důležitou úlohu v oblasti zajištění bezpečnosti pacientů, proto by měla usilovat o nápravu nedostatků v oblasti měření bezpečnostních kritérií jednotlivých členských států. Jako bývalý komisař EU pro oblast zdraví a potenciální pacient předpokládám, že EU převezme důležitou úlohu v nastavení jednotného systému reportování dat napříč EU, což zajistí reálný obrázek o stavu a bezpečí pacientů. Velký pokrok by mohl být udělán prostřednictvím implementace již existujících tzv. „Open Method of Coordination“, které jsou postaveny spíše na dobrovolnosti a umožňují rychlou změnu, protože jejich platnost není podmíněna legislativními úpravami,“ uvedl David Byrne, bývalý zmocněnec EU pro oblast zdravotnictví a patron Health First Europe.
„Tak jako u jiných celoevropských témat je důležité, aby nezůstalo jen u politické vůle. Musíme zajistit, aby se téma bezpečnosti pacientů ve zdravotnictví stalo hlavní prioritou a dostalo se na přední příčky zájmu. Vyšší standard bezpečnosti může být podpořen ne na úkor dodatečných nákladů, ale díky implementaci technologií, které přinesou úsporu nákladů, zaváděním nových modelů péče a prevence, sdílení dobrých příkladů z praxe a poskytováním přesnějších dat, ze kterých bude jasně patrné, kde je nutné doznat změny pro zvýšení bezpečnosti pacientů,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, president asociace CzechMed.
Evropské centrum pro evidenci nemocí odhaduje, že každý 20. pacient je nakažen nějakým druhem infekce, která vznikla v důsledku hospitalizace nebo léčby v jiném zdravotnickém zařízení. K nákaze může dojít kdykoliv během poskytování lékařské péče. Nejčastějším místem výskytu jsou nemocnice, ale jejich riziko hrozí i při návštěvě jiných zdravotnických zařízení. V EU je každoročně hospitalizováno 4,1 milionu pacientů a zhruba 37 000 pacientů umírá v důsledku nákazy infekcí, přitom šlo infekci předejít. Toto číslo představuje téměř dvojnásobek obětí dopravních nehod. Infekce vzniklé v průběhu hospitalizace patří k nejčastějším komplikacím. Dochází k nim častěji než ke komplikacím vlivem farmakologické léčby nebo vlivem operačních zákrokům nebo pooperační léčby. Největšímu riziku nákazy jsou vystaveni pacienti, kteří často navštěvují zdravotnická zařízení nebo starší pacienti, kteří trpí chronickým onemocněním.
* * *
MUDr. Miroslav Palát
Prezident CzechMed
Zdroj: CzechMed