ČR je první v léčbě srdečního infarktu pomocí angioplastiky
Brno - Česko je první na světě v léčbě srdečního infarktu pomocí moderní angioplastiky. Lékaři při ní ucpanou srdeční tepnu zprůchodní pomocí katetru, který zavedou k srdci přes tříselnou nebo zápěstní tepnu.
Metodou, jež je spolehlivější než dříve používané techniky a méně u ní hrozí nežádoucí účinky, lékaři použijí u 600 pacientů na milion obyvatel za rok. Podíl takto léčených s infarktem je v ČR nejvyšší na světě, řekli dnes novinářům účastníci kardiologického semináře v Brně.
Specializované zákroky dnes provádí 23 center a všechna fungují nepřetržitě. V jiných zemích nonstop provoz nebývá zdaleka běžný. Když tam tedy nemocný dostane infarkt ve dne, mohou ho lékaři ošetřit nejmodernější metodou, ale když v noci nebo o víkendu, budou stav řešit pomocí léků.
Metody, kdy se srdeční vady a cévní obtíže operují právě pomocí katetru, jsou ve světové i české medicíně na vzestupu. Podle Jana Vojáčka z královéhradecké fakultní nemocnice jimi dnes lékaři umí léčit stále větší spektrum nemocí.
Metoda podle Vojáčka umožňuje nejen "roztahovat cévy balonkem, ale i zavádět tam různé vzpruhy, takzvané stenty, vrtat vrtákem zvápenatělé části cév, uzavírat otvory deštníčky, naopak otvírat otvory, které zarostly nesprávně".
Nové instrumenty umožnily lékařům dokonce přes otvor v tepně zavádět do srdce celé nové umělé chlopně. Operace se od přelomu roku provádí v královéhradecké fakultní nemocnici a pražském IKEM.
Katetrizační chirurgie má podle Vojáčka kořeny ve Švýcarsku. Tamní odborníci zjistili, že zkušenosti kolegům z jiných států nejlépe předají, když jim umožní operaci přímo pozorovat a s operatérem naživo konzultovat. Podobnou možnost měli dnes účastníci kardiologické dílny v Brně.
Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno uskutečnili zákrok, při němž sledovali nitro srdeční tepny pacienta. Zavedli do ní speciální kameru. Záběry včetně komentáře kardiologa přenášela technika do hotelu, kde se konal seminář.
ČTK, lce snm
Zdroj: ČTK