Co působí plavání v ledové vodě
Prof. MUDr. Václav Zeman, CSc., přednosta Ústavu tělovýchovného lékařství LF UK v Plzni, předsedal bloku imunologie a genetiky. Kromě českých odborníků tu zazněly i příspěvky zahraničních hostů z Polska.
Probírala se zde problematika imunologických změn při ultramaratonském běhu i vliv chladu na imunitní systém. Přednáška profesora Zemana se týkala zimních plavců: Hormonální a biochemické změny při plavání v ledové vodě.
„Podařilo se nám přímo při soutěži vyšetřit 78 otužilců. Odebírali jsme vzorky krve před startem a po ukončení závodu. Vyšetřovali jsme hladiny stresových hormonů kortizolu a prolaktinu a koncentrace tyreoidálních hormonů.
Sledovali jsme ledvinné funkce pomocí markeru NGAL (neutrofil gelatinase associated lipocalin), který dobře koreluje s glomerulární filtrací. Jde o dobrý ukazatel, jak ledviny reagují na tuto zátěž. Zde se potvrdil námi již dříve pozorovaný jev – glomerulární filtrace po zátěži chladem a sportovním výkonem klesá. Vyšetřovali jsme i cystatin C, který reagoval jen při vyšších zátěžích – plavání v ledové vodě na delších trasách – 750 a 1 000 m. Neesterifikované mastné kyseliny se vyplavují na základě působení katecholaminů, které jsme nemohli vyšetřit, ale prokázali jsme vyšší hodnoty neesterifikovaných mastných kyselin po závodě, což jako průkaz produkce noradrenalinu postačuje.
Při vyšetřování jsme se museli přizpůsobit podmínkám závodu, takže všechna vyšetření neproběhla optimálním způsobem. Místo měření rektální teploty jsme se například museli spokojit s běžným infračerveným teploměrem.
Vyšetřovali jsme i červený krevní obraz, v němž se v průběhu závodu zvýšil jak hemoglobin, tak hematokrit a počet erytrocytů, což odpovídá hemokoncentraci při zátěži a v chladu. Významný a výrazný vzestup počtu leukocytů už nelze vysvětlit pouze hemokoncentrací. Vysvětlení je ve vyplavení leukocytů z dřeňových rezerv.
Z tohoto výzkumu máme mnoho dat ke zpracování, kde bychom chtěli porovnat trénované a netrénované jedince. K pravidlům soutěže totiž patří, že jakoukoli vzdálenost v ledové vodě je nutné uplavat do 22 minut. Jedinci, kteří za tento čas uplavou 1 000 metrů v ledové vodě, musejí být už i dobře plavecky trénovaní.
Všechny výsledky ještě nemáme zhodnocené. Vyšetřovali jsme i interleukiny 6 a 8, prozánětlivé a protizánětlivé faktory, ale interpretaci výsledků musíme ještě dopracovat,“ uvedl ke své prezentaci profesor Zeman.
Zdroj: Medical Tribune