Co nového přinesly Angiologické dny?
„Unikátní byl přímý přenos z katetrizačních a chirurgických sálů pracovišť, která se zabývají léčbou ischemické choroby dolních končetin, a to z Třince, Vítkovic, Brna, Košic, Kladna a z naší II. interní kliniky,“ doplňuje členka organizačního a programového výboru, doc. MUDr. Debora Karetová, CSc., z II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VF N v Praze.
Organizátoři přichystali pro účastníky bohatý odborný program, ke stěžejním tématům kongresu patřily varixy a jejich moderní léčba, zejména endovenózní – pomocí laserové nebo termické ablace. Velký zájem o účast na kongresu dokládá i návštěva 70 zahraničních odborníků (z celkových 440 účastníků kongresu), mezi nimiž byli i světově známí angiologové, prof. J. Fareed z Chicaga a prof. J. Fletcher ze Sydney. Novinkou, která se velmi osvědčila, se stala prezentace posterů na obřích obrazovkách, tzv. e‑posterech.
V rámci velkého bloku Asymptomatická ateroskleróza a její detekce, což je důležité téma v prevenci rozvoje těžších obliterujících arteriopatií, vystoupil prof. S. Novo z Palerma, velký propagátor preventivního vaskulárního přístupu. Sekci o tématu cévních mozkových příhod, které hýbe nejen angiologií, koordinovala prof. Cífková z pražského IKEM. Řada bloků byla také připravena ve spolupráci s jinými odbornými společnostmi, např. Českou společností pro aterosklerózu a Českou diabetologickou společností.
Nová farmakologická kapitola o žilní trombóze
Všechny účastníky samozřejmě zajímala nová doporučení léčby cévních chorob, zejména týkající se povrchové tromboflebitidy. Zde je stále řada chybných praktik v ordinacích praktických lékařů, ale i specialistů. Dnes už se ví, že velké flebitidy hrozící přestupem do hlubokých žil by se měly léčit antikoagulancii stejně jako hluboká žilní trombóza. Mohou být zdrojem plicní embolie a je zde v doporučeních nově ukotvený lék fondaparinux (Arixtra). V léčbě hluboké žilní trombózy se ze tří nových perorálních antikoagulancií registroval zatím pouze rivaroxaban (Xarelto). V každém případě se jedná o podstatné rozšíření možností ambulantní léčby žilní trombózy. „Otevíráme další velkou kapitolu farmakoterapie žilní trombózy,“ tvrdí doc. Karetová.
Jaká jsou 9. ACCP Guidelines?
Probírala se velká americká doporučení 9. ACCP Guidelines pro léčbu hluboké žilní trombózy, a to nakolik jsou převeditelná do evropských poměrů. Většinový názor je, že příliš ne, což potvrdila i doc. Karetová ve své přednášce, v níž vypíchla rozdíly mezi vyvinutou péčí o nemocné u nás a poněkud opatrnickým, konzervativnějším přístupem severoamerickým.
Dále se na kongresu diskutovalo o onemocnění karotických tepen – ve kterých případech volit endovaskulární přístup a ve kterých chirurgický, jak se chovat k asymptomatickým stenózám, což je věc, kterou často v ČR řeší praktický lékař, kardiolog, internista, angiolog. Vlastní sekci měla onemocnění lymfatických cév (problematika primárního a sekundárního lymfedému). „Měli jsme také samostatný blok na téma cevní přístupy, zvláště u dialyzovaných pacientů, koordinovaný doc. Malíkem, který chystá světový kongres v Praze na toto téma,“ připomíná doc. Karetová. Velký pokrok nastal v možnostech revaskularizace tepen při záchraně končetiny, a to ve smyslu endovaskulární léčby bércových tepen, zejména u diabetiků při kritické končetinové ischémii. Tato problematika byla i součástí přímých přenosů z některých sálů. Kromě endovaskulární léčby se při nich chirurgové snažili obhájit své přístupy, tzn. i velice periferně inzerované bypassy až přímo na tepny nohy.
Přestože stále existují spory mezi zastánci endovaskulárních výkonů a chirurgy, panuje jistá shoda, že část pacientů potřebuje výkony hybridní. To znamená, že se neobejdou ani bez chirurgů, ani bez intervenčních angiologů či radiologů. Velký zájem, zvláště mezi cévními chirurgy, byl i o sekci kritické končetinové ischémie. Diskutovalo se dlouze o možnostech nových štěpů, tzn. o alotransplantátech, ale i o bance, která se dnes tvoří v Hradci Králové pro štěpy kadaverózní.
Mezinárodní registr RIETE
Účastníci kongresu měli také možnost slyšet výsledky mezinárodního multicentrického registru RIETE, který zahrnuje pacienty s hlubokou žilní trombózou a snaží se o přesné poznání spouštěcích faktorů, významu hereditárních složek vzniku trombózy a rozdílů v léčbě nebo v diagnostických postupech.
Hojně navštívená byla sekce o vyšetřovacích metodách, o významu pletysmografie, považované za méně důležitou diagnostickou metodu, ale stále potřebnou v diagnostice poruch tepenného i žilního systému.
Czech Vein program
Firemní sympozia přinesla také mnoho nového. V rámci sekce Chronické žilní onemocnění – epidemiologie a aktuální doporučení (ve spolupráci se společností SERVIER) představila MUDr. Vojtíšková tzv. Czech Vein program – výsledky epidemiologického průzkumu onemocnění žil dolních končetin u více než 1 500 českých pacientů. V loňském roce vyšetřil každý praktický lékař, zapojený ve studii, konsekutivně dvacet nemocných; průzkum se zaobíral zejména mírou rozšíření chorob žilního systému povrchového a současně mírou příznaků, které s tím mohou souviset. Celá akce navázala na mezinárodní program, z něhož je patrné, že žilní choroba je skutečně velmi rozšířená (její symptomy a znaky jsou přítomny až u 80 % pacientů nad 40 let věku) a že je zdrojem ne přímo ohrožení končetiny, ale jistého podstatného iskomfortu.
Nové farmakologické zbraně
Blíží se inovace doporučení léčby žilních povrchových chorob. Kromě režimových opatření a nutnosti komprese je jasné, že lékem s nejvíce průkaznými daty ze všech venotonik je mikronizovaná purifikovaná frakce diosminu s hesperidinem, která je dostupná pod firemním názvem Detralex. „Jediným novým antikoagulanciem, které je momentálně registrováno v České republice pro léčbu hluboké žilní trombózy, je rivaroxaban. Doporučuje se jak ve fázi akutní, tak i následné, tzn. v extenzi a v sekundární prevenci rekurence návratu nové trombózy. V antiagregační léčbě sice novinky ve smyslu nových molekul v kardiologii jsou, ale v angiologii nebyly ještě zkoušeny. V této oblasti jsme tedy stále pouze na aspirinu a klopidogrelu,“ doplňuje doc. Karetová. V sekci Diabetická noha byla prezentovaná poněkud kuriózní metoda čištění silně infikovaných a obtížně antibiotiky zvladatelných ran pomocí larev. Metoda je to sice nestandardní, ale funguje.
Slavíme
„Rok 2012 byl pro angiology v České republice výjimečný tím, že kromě obvyklých únorových Angiologických dnů jsme v Praze na počátku července organizovali XXV. světový angiologický kongres. V roce 2013 slavíme dvacáté výročí založení České angiologické společnosti ČLS JEP, a tak byl důvod ohlédnout se během XXXVIII. Angiologických dnů za tím, čeho bylo v uplynulém období dosaženo. Ještě důležitější je ale pohled do budoucna a k tomu by měl náš výroční kongres přispět v největší míře svými podněty a novými poznatky nejen z oblasti cévní interny, ale i cévní chirurgie, intervenční radiologie, kardiologie, diabetologie, dermatologie a dalších oborů zabývajících se z různých hledisek cévními onemocněními,“ připomíná MUDr. Karel Roztočil, CSc., prezident kongresu a současně předseda České angiologické společnosti ČLS JEP, který v současně době také zastává funkci předsedy International Union of Angiology. Za rok bude přebírat tuto štafetu prof. Fletcher, který se chystá organizovat kongres v Sydney.
Co nového pro praktiky
„V posledních letech je málo nových vaskulárních farmak; rozvíjejí se především nové katetry a nové možnosti revaskularizační léčby. Velkým pokrokem je prevence embolizací při fibrilaci síní pomocí dabigatranu, rivaroxabanu a apixabanu, tam nastal skutečně velký posun,“ říká doc. Karetová a dodává: „Praktičtí lékaři ale by měli vědět a akceptovat, že nastává přesun těžiště léčby nemocných s hlubokou žilní trombózou od specialistů směrem do primární péče. Pokud jsou pacienti schopni spolupráce a edukace, mohou být v dnešní době i podle všech doporučení léčeni v domácím režimu, pokud nejde o trombózu pánevní a nemocný nemá potíže podezřelé z plicní embolie. Dokonce se postupně deleguje preskripce léků, které dříve byly výlučně vázány na nemocniční pobyt, do terénu. Ambulantní léčba tromboflebitidy je hodně v jejich rukou, protože pacienti se většinou v první řadě obracejí na ně.“
Novinka zvaná e‑poster
Autoři mohli prezentovat své práce v moderované posterové sekci. Postery byly nově prezentovány v elektronické formě (formát PDF) na dotykových LCD obrazovkách. E‑posterové tabule byly vybaveny funkcí zoom, takže jakýkoli detail (obrázek, graf) na e‑posteru bylo možné při prohlížení zvětšit. E‑postery byly k dispozici všem účastníkům po celou dobu kongresu.
Zdroj: Medical Tribune